شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸  |   24  اوت  2019   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن 84% از انسان‌ها پیرو ادیان هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال‌های آتی افزایش پیدا کند

این پدیده هزاران سال ملازم تمدّن بشری بوده است ....
 

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

نواندیشان دینی یا معارضان سیاسی

اما اگر این معارضه بتواند حوزه علمیه را به تحریک وادارد و حوزه بتواند برای معضلات سیاسی- اجتماعی و فرهنگی روز، نسخه‌ای کارآمد تولید کند، می‌توان یک خاصیت تحریک‌کنندگی برای معارضان سیاسی یعنی نواندیشان دینی قائل بود....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

چرا شهید بهشتی معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی شد ؟

شهید بهشتی می گفت برپایی جامعه آرمانی اسلام، علاوه بر دانش چیستی، نیازمند دانش چگونگی نیز است .......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۴۹۹

كاربر حاضر در سايت: ۳۷۱۱ نفر

مشاهدات:
امروز: ۲۸۱۳ مرتبه
شهریور ماه: ۶۴۰۰ مرتبه
كل مشاهده: ۸۷۳۴۶۰۷ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

عمان چرا!!؟؟

لينك ثابت (كد مطلب= 1384 )                            تاريخ انتشار:  ۱۴ آبان ۱۳۹۷                      دفعات مشاهده: 1484   
 نويسنده:            

 

عمان چرا!!؟؟

عمادآبشناس - اسپوتینگ

سفر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به مسقط شاید برای برخی موجب شوک و ناراحتی شد اما اگر واقعیت های ماجرا را کنکاش کنید می توانید ببینید که این ماجرا مساله جدیدی نبوده و فقط به نوعی آشکار سازی یک واقعیتی بود که سالها پنهان کاری می شد.

کارشناسان امور منطقه و کشورهای موسوم به عربی به خوبی می دانند که عمان همیشه تافته جدا بافته از دیگر کشورهای موسوم به عربی بوده و هست.

اینجا از عبارت "موسوم به عربی" به جای عربی استفاده می کنم به دلیل اینکه بسیاری از کشورهایی که امروزه در اتحادیه عرب حضور دارند اصالتا عرب نیستند ویا ریشه عربی ندارند ویا اینکه خود را همسو با تفکر های دیگر کشورهای عربی نمی دانند و اصلا تصمیمات جمعی اتحادیه را قبول ندارند و فقط به دلیل برخی شرایط زمانی وجغرافیایی با همسایگان خود همسو شده اند.

به عنوان مثال کشوری مانند لبنان حدود 25 سال جنگ داخلی را شاهد بود که یکی از مهمترین جدل ها در آن بحث اینکه لبنانی ها عرب هستند یا نه را داشت.بسيارى از لبنانی ها هنوز قبول ندارند که عرب هستند و خود را فینیقی می دانند وبه همین دلیل به هیچ وجه قبول ندارند پیشوند و یا پسوند عربی در نام کشورشان باشد و به نام همان "الجمهوریه اللبنانیه" اکتفا می کنند.

همين ماجرا در مورد دیگر کشورهای موسوم به عرب نیز صدق می کند.بسيارى از مصری ها و تونسی ها و الجزایری ها و مراکشی ها و… نیز همین دیدگاه را دارند.زمانى که کشورهای موسوم به عربی از سلطه خلافت عثمانی آزاد شدند بسیاری از آنها عملا نمی دانستند که پس از آزادی حالا می خواهند چه کار کنند.

تقسيم بندی های کشورها هم بر اساس توطئه کشورهای استعماری مخصوصا انگلیس وفرانسه انجام شد و انگلیس و فرانسه بودند که مرزهای بسیاری از کشورهای منطقه را ترسیم کردند نه عوامل قومی و یا جغرافیایی و یا حتی مذهبی و یا دینی.

به همین دلیل مشاهده می کنیم که مثلا در حال حاضر بسیاری از عشایر و قبایل موجود در مرزهای میان کشورهای منطقه با هم نسبت دارند اما برخی اعضای یک عشیره در یک کشور و با شناسنامه یک کشور زندگی می کنند و برخی دیگر در کشور دیگری و شناسنامه دیگر.زمان خلافت عثمانی تعدادی از کشورهای اسلامی به نوعی وبه دلایل مختلفی از نوعی استقلال برخوردار بودند.

مثلا مصر ایالتی شبه مستقل بود و کویت و عمان و حتی یمن هم از نوعی استقلال از حکومت عثمانی برخوردار بودند در حالی که دیگر کشورهای اسلامی موسوم به عربی تحت سلطه مطلق حکومت عثمانی بودند.

قبل از ایجاد عربستان سعودی مرکز صحرای جزیره العرب به دلیل شرایط آب و هوایی به نوعی بی صاحب بود و به جز راهزنان و دزدان و غارتگران و مجرمین فراری تقریبا هیچ کس تمایل نداشت در این صحرای بی آب و علف زندگی کند و اگر اماکن مقدس اسلامی مانند مکه و مدینه و درآمد های سرشار آنها نبود چه بسا حتی هیچ کس به فکر تصرف این سرزمین نمی افتاد.

به هر حال پس از به وجود آمدن کشوری به نام عربستان سعودی و اکتشاف نفت در آن دیگر کشورهای کوچکتر جزیره العرب مشکل بزرگی به نام برادر بزرگتر پیدا کردند که یا می بایست حرف اش را گوش دهند و یا اینکه با سیلی های او مواجه شوند.مى بینیم که امروزه عربستان سعودی چه بلایی را سر یمن آورده و قطر را در محاصره قرار داده و بحرین را به نوعی اشغال کرده.

اگر سه کشور دیگر جزیره العرب مانند کویت و امارات و عمان توانسته اند از شر برادر بزرگتر در امان بمانند به این دلیل است که اینان به نوعی برخی معادلات را ایجاد کردند که با برادر بزرگتر در تعامل باشند و عربستان بلایی سر آنها نیاورد.

امارات که کاملا در آغوش عربستان قرار گرفته و کویت نیز پس از جنگ با عراق تلاش می کند هیچ مشکلی در رابطه اش با عربستان سعودی بوجود نیاید می ماند عمان که در بسیاری از موارد ساز ناکوک با عربستان را می زند.

دليل اینکه عربستان سعودی فعلا دندان روی جگر گذاشته و رفتار عمانی ها را تحمل کرده این است که فعلا با بقیه درگیر است واگر فراغت بال پیدا کند قطعا حساب عمان را خواهد رسید.

عثمانى ها هم این ماجرا را به خوبی می دانند و هنوز شورش ظفار را فراموش نکرده که با حمایت وتحریک عربستان سعودی تلاش کردند سلطان قابوس را سرنگون کنند واگر حمایت ایران نبود امروزه شاید سلطان نشین عمان به چیزی شبیه یمن تبدیل شده بود.

به هر صورت از آن زمان سلطان قابوس تلاش کرد برای اینکه ثبات سیاسی در کشور خود را حفظ کند از همه جریان های سیاسی مختلف جهان دور بماند و عمان را به نوعی به مرکز تعامل کشورهای متخاصم تبدیل کند.

با این سیاست سلطان قابوس تلاش دارد از حمایت همه برخوردار باشد.در این سیاست چیزی به نام دشمن وجود ندارد و عمان در بسیاری از اختلافات مانند اختلافات ایران و آمریکا و یا عربستان و یمن و یا ایران و عربستان و یا حتی پاکستان و هند و… تلاش کرد نقش میانجی را بازی کند.

با این سیاست سلطان قابوس توانست کشور خود را از بادهای مختلف که از اینور و آنور می وزد حفظ کند و نقش فعالی در معادلات منطقه بازی کند.

بر کسی پوشیده نبود که عمان همانند ایران قبل از انقلاب ارتباطاتی با اسرائیل دارد و در برخی موارد اسرائیلی ها از واسطه عمانی ها در گفتگو با دیگر کشورهای متخاصم با آنها استفاده می کردند و در مورد ماجرای فلسطین عمان جزو کشورهایی به حساب می آید که حامی طرح ایجاد دو کشور یهودی و فلسطینی می باشند.

در بسیاری از موارد هم عمان تلاش کرد به عنوان میانجی میان دو طرف وارد عمل شود.با توجه به اینکه حضور ترامپ در کاخ سفید منجر به بسته شدن تمام دربها در مقابل فلسطینی ها شده ظاهرا عمانی ها با تحریک آمریکایی ها بر آن شده اند که به جای ایالات متحده نقش میانجی را میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها بازی کنند.

براى اینکه عمانی ها بتوانند این نقش را واضح تر بازی کنند ظاهرا تصمیم گرفته اند رابطه خود با اسرائیل را علنی کنند تا به وضعیت خود رسمیت بخشند.گو اینکه ممکن است بسیاری انتقادات به این رفتار عمان داشته باشیم اما باید توجه داشته باشیم که امروزه عمان به حمایت آمریکا و اسرائیل در مقابل برادر بزرگتر نیاز دارد.

برخى حتی باور دارند که عربستانی ها برای فرار از ماجرای خاشقجی تلاش داشتند به نوعی یک بحران در عمان ایجاد کنند تا همه توجه ها به سمت آن کشیده شود و همانگونه که قطری ها برای مقابله با عربستان خود را تحت الحمایه ترکیه و ایالات متحده و انگلیس قرار دادند عمان هم تلاش می کند خود را تحت الحمایه اسرائیل و آمریکا قرار دهد.

 

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


 روایتی از یک دیدار

 


 در پاسخ به آقای علی عسکری رئیس محترم صدا و سیما

 


 خودروی پاسدارانی که در پیرانشهر مورد حمله تروریستی قرار گرفت

 


 هیچ جنگ کوتاهی وجود ندارد

 


 ما هم نمی دانیم

 


 ، یک عکس بسیار پر بازتاب

 


 سپاه فرزند ملت

 


 مبعث مبارک

 


 پست علی کریمی برای شهداء

 


 ضرغامي : خدا را شکر که فضای مجازی آمد که انقلاب اسلامی را نجات دهد

 
 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 


آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | زمان بارگزاري صفحه:  0/5000 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.