یک‌شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸  |   22  سپتامبر  2019   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن 84% از انسان‌ها پیرو ادیان هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال‌های آتی افزایش پیدا کند

این پدیده هزاران سال ملازم تمدّن بشری بوده است ....
 

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

نواندیشان دینی یا معارضان سیاسی

اما اگر این معارضه بتواند حوزه علمیه را به تحریک وادارد و حوزه بتواند برای معضلات سیاسی- اجتماعی و فرهنگی روز، نسخه‌ای کارآمد تولید کند، می‌توان یک خاصیت تحریک‌کنندگی برای معارضان سیاسی یعنی نواندیشان دینی قائل بود....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

چرا شهید بهشتی معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی شد ؟

شهید بهشتی می گفت برپایی جامعه آرمانی اسلام، علاوه بر دانش چیستی، نیازمند دانش چگونگی نیز است .......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۵۰۵

كاربر حاضر در سايت: ۳۱۱۲ نفر

مشاهدات:
امروز: ۱۰۹۹ مرتبه
شهریور ماه: ۱۲۹۵۲۷ مرتبه
كل مشاهده: ۸۸۵۷۷۳۴ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

جلیقه‌زردها: یک مسئله فرانسوی یا اروپایی؟/ پشت سیاست‌های ریاضتی و نئولیبرال مکرون دم و دستگاه اقتصادی اتحادیه اروپا است

لينك ثابت (كد مطلب= 1408 )                            تاريخ انتشار:  ۲۹ آذر ۱۳۹۷                      دفعات مشاهده: 1466   
 نويسنده:            

 

جلیقه‌زردها: یک مسئله فرانسوی یا اروپایی؟/ پشت سیاست‌های ریاضتی و نئولیبرال مکرون دم و دستگاه اقتصادی اتحادیه اروپا است

سدریک دوران

پشت سیاست‌های ریاضتی و نئولیبرال مکرون دم و دستگاه اقتصادی اتحادیه اروپا است، دم و دستگاهی که ریاضت در فرهنگ لغتش معنایی نابرابر و نامتوازن دارد: ریاضت در بیمه اجتماعی و خدمات عمومی ، و نه برای صاحبان سود و ثروتمندان.

چندهفته‌ای است فرانسه وارد قیامی خزنده شده که البته در آن مسئله اروپا امری ثانویه بوده است. این در حالی است که دخالت بی‌واسطه اتحادیه اروپا در آنچه قلب اختلاف و تضاد است، یعنی در تصمیم‌های مالیاتی، انکارناپذیر است. شورش مردمی جلیقه‌زردها برای عدالت مالیاتی و قدرت خرید ، تبلور همگرایی تمام خشم‌های انباشته است. اما برای پی‌یر موسکوویسی کمیسر امور اقتصادی کمیسیون اروپا ، این یک بحران فرانسوی است و به اتحادیه اروپا ربطی ندارد ؛ آیا واقعاً چنین است؟

سه‌شنبه چهارم دسامبر، برونو لومِر وزیر اقتصاد فرانسه، پس از شرکت در جلسه‌ای در بروکسل ، به نظر چیزی خلاف این را گفت. با اذعان به اولین گام به پس دولت در مورد مالیات بر سوخت، او اعلام کرد: «ما در این باره با رئیس جمهور صحبت کرده‌ایم . رئیس جمهور مسیری تعیین کرده که آن رعایت تعهدهایمان در اروپا است ، تعهدات مربوط به کاهش هزینه، کاهش بدهی و کاهش مالیات؛ و ما در همین مسیر حرکت خواهیم کرد.»

در یک کلام، در برابر مطالبات جلیقه‌زردها، دولت سپر التزام به تعهدات اروپا را بالا برد. چه‌طور می‌توان مسئله را روشن‌تر درک کرد؟ قطعاً پای نوعی قیود و محدودیت اقتصادی اروپایی در میان است. این محدودیت امروز در چیز من‌درآوردی نهادی‌ای به نام نیم‌سال اروپایی تجلی یافته است. اما نیم‌سال اروپایی چیست؟ یک ابزاری برای هدایت رقابت و انضباط امور مالی و بودجه‌های عمومی . هر ساله مذاکراتی در مورد اصلاحاتی که باید انجام داد و تعیین بودجه‌های ملی انجام می‌شود و تا پاییز در جریان تبادل تنگاتنگ میان دولت‌ها و کمیسیون اروپا به سرانجام می‌رسد.

نیم‌سال اروپایی یعنی ریاضت تا ابد، یعنی کادو به شرکت‌ها، یعنی کاهش حقوق اجتماعی. حق با برونو لومِر است: «تعهدات اروپایی فرانسه» با مطالبات جلیقه‌زردها در تضاد قرار دارد.

برویم سر اصل مطلب. از بیست و یک نوامبر شاهد حضور جلیقه‌زردها در چهارراه‌ها و میادین در سرتاسر فرانسه بودیم. درست در همین روز، کمیسیون اطلاعیه‌ای حاوی نظرش درباره بودجه فرانسه منتشر کرد؛ سندی که به دست پی‌یر موسکوویسی کمیسر اروپا امضا شده بود.
این سند چه می‌گوید؟ نخست، مجموعه‌ای از مضمون‌های کاملاً مشخص و روشن: محدود کردن هزینه‌های عمومی ، کاهش کسری بودجه با هدف کاهش بدهی عمومی. این جهت‌گیری اقتصادی شایسه توضیح و تفسیر است. نابرابری‌ها به اوج خود رسیده‌اند، بیکاری همچنان گسترده و فراگیر است و انتشار گازهای گلخانه‌ای رو به افزایش است.

ممکن است فکر کنید که قیود و محدودیت‌های مشترک اعمال شده از جانب اتحادیه بر اروپایی‌ها برآمده از این مسائل هستند . نه ، اینطور نیست. در اطلاعیه کمیسیون درباره بودجه، هیچ اثری از کلمه‌های اشتغال، نابرابری‌ و محیط زیست نیست. اتحادیه اروپا سیاست اقتصادی را چون ذره‌ای زیر میکروسکوپ نگاه می‌کند. و انضباط بودجه‌ای افق یا خط قرمزی است که نمی‌توان از آن عبور کرد.

حالا بیایید ببینیم محتوای اطلاعیه کمیسیون چیست. متنی با اصطلاحات تخصصی و ژارگون، اما می‌توانیم جمع‌بندی آن را کم و بیش بفهیم، البته اگر خوب انگلیسی بدانیم. چون علیرغم آنکه این اسناد برای بحث و مناظره عمومی در فرانسه بسیار تعیین‌کننده‌اند، اصلاً به فرانسه موجود نیستند.

اینها عباراتی اند که در متن انگلیسی آمده: Draft Budgetary Plan of France is at risk of non-compliance ریسک عدم انطباق پیش‌نویس طرح بودجه فرانسه ؛ significant deviation from the required adjustment انحراف قابل توجه از تنظیمات مورد نیاز؛ France is not expected to make sufficient progress انتظار نمی‌رود فرانسه پیشرفت کافی داشته باشد. همانطور که می‌بینید، آنچه کمیسیون ، به قلم پی‌یر موسکوویسی از فرانسه می‌خواهد، ریاضت بیشتر است ، و به ویژه ، کاهش بیشتر هزینه‌های عمومی.

بیایید کمی جزئی‌تر به ضمیمه تخصصی این اطلاعیه بنگریم. کمیسیون تأکید می‌کند که تصمیم گرفته کادوی خوشگلی را که به کارفرمایان داده شده ، به حساب نیاورد ؛ این کادو تغییربنادی CICE " امتیاز مالیاتی برای رقابت و اشتغال" با کاهش پایدار خدمات اجتماعی است. صحبت از هزینه اضافی‌ای برابر با ۰,۹ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹، یعنی بیست میلیارد یورو است! این مسئله از چشم بروکسل هیچ مشکل و ایرادی ندارد، همان‌طور که حذف مالیات بر ثروت‌های بزرگ یا مالیات با نرخ ثابت.

این سند تا جایی پیش می‌رود که برای افزایش سود و سرمایه‌گذاری که از تعیین کننده بودن کاهش مالیات بر شرکت‌های کوچک می‌گوید. در مقابل، کمیسیون کاهش درنظرگرفته تعداد شغل در خدمات دولتی را تأیید می‌کند.

می‌توان فهمید که بروکسل برای صرفه‌جویی امید زیادی به اصلاحات حقوق بازنشستگی بسته است. این یک اعتراف است. ایده یک سیستم عادلانه‌تر صرفاً یک بهانه است. هدف اصلاحات تنها کاهش حقوق بازنشستگی است. ریاضت از نظر بروکسل ریاضتی نابرابر و نامتوزان است. ریاضت در بیمه اجتماعی و خدمات عمومی، و نه برای صاحبان سود و ثروتمندان.

جلیقه‌زردها از این بررسی سریع دیدگاه بروکسل درباره سیاست اقتصادی فرانسه چه درسی می‌توانند بگیرند؟ درسی به غایت ساده. شکی نیست که جلیقه‌زردها حق دارند رئیس جمهور را هدف قرار دهند؛ رئیس‌جمهوری که متکبرانه مجری سیاستی است که آنان قربانی‌اش هستند. اما نباید فراموش کرد که پشت این سیاست، دم و دستگاه اتحادیه اروپا وجود دارد، دم و دستگاهی که عامل انسداد در مباحثات بودجه است.

نیم‌سال اروپایی یعنی ریاضت تا ابد، یعنی کادو به شرکت‌ها، یعنی کاهش حقوق اجتماعی. حق با برونو لومِر است: «تعهدات اروپایی فرانسه» با مطالبات جلیقه‌زردها در تضاد قرار دارد، و پیروزی‌‌ احتمالی جلیقه‌زردها نه تنها به معنای پس راندن دولت فرانسه که به منزله عقب‌نشینی بروکسل نیز خواهد بود./منبع : Le Média TV

 

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


 آقای پناهیان ما با شما موافقیم

 


 روایتی از یک دیدار

 


 در پاسخ به آقای علی عسکری رئیس محترم صدا و سیما

 


 خودروی پاسدارانی که در پیرانشهر مورد حمله تروریستی قرار گرفت

 


 هیچ جنگ کوتاهی وجود ندارد

 


 ما هم نمی دانیم

 


 ، یک عکس بسیار پر بازتاب

 


 سپاه فرزند ملت

 


 مبعث مبارک

 


 پست علی کریمی برای شهداء

 
 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 


آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | زمان بارگزاري صفحه:  0/4531 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.