دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸  |   21  اُكتبر  2019   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن 84% از انسان‌ها پیرو ادیان هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال‌های آتی افزایش پیدا کند

این پدیده هزاران سال ملازم تمدّن بشری بوده است ....
 

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

نواندیشان دینی یا معارضان سیاسی

اما اگر این معارضه بتواند حوزه علمیه را به تحریک وادارد و حوزه بتواند برای معضلات سیاسی- اجتماعی و فرهنگی روز، نسخه‌ای کارآمد تولید کند، می‌توان یک خاصیت تحریک‌کنندگی برای معارضان سیاسی یعنی نواندیشان دینی قائل بود....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

چرا شهید بهشتی معمار قانون اساسی جمهوری اسلامی شد ؟

شهید بهشتی می گفت برپایی جامعه آرمانی اسلام، علاوه بر دانش چیستی، نیازمند دانش چگونگی نیز است .......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۵۱۳

كاربر حاضر در سايت: ۳۵۷ نفر

مشاهدات:
امروز: ۱۴۹۷ مرتبه
مهر ماه: ۷۸۵۲۰ مرتبه
كل مشاهده: ۸۹۳۹۳۶۲ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

آلمان/ موانع عملی برای به خدمت گرفتن امام در ارتش آلمان

لينك ثابت (كد مطلب= 1434 )                            تاريخ انتشار:  ۱۸ بهمن ۱۳۹۷                      دفعات مشاهده: 2177   
 نويسنده:            

 

آلمان/ موانع عملی برای به خدمت گرفتن امام در ارتش آلمان

ارتش آلمان از کشیش‌های مسیحی برای رسیدگی به امور دینی پرسنل خود بهره می‌گیرد. اما تا کنون قادر به گماردن امامان یا روحانیان برای به پاسخگویی به نیازهای دینی سربازان مسلمان خود نبوده است.

نریمان راینکه به عنوان درجه‌دار در نیروی دریایی آلمان خدمت می‌کند. او در سال ۱۹۷۹ به‌دنیا آمده و والدینش مهاجرانی از کشور مراکش هستند . نریمان از سال ۲۰۰۵ به ارتش آلمان پیوست و تا کنون برای انجام دو ماموریت در افغانستان حضور داشته است. تخصص او در زمینه جنگ‌های الکترونیکی است.

خانم راینکه در گفت‌وگویی با دویچه وله می‌گوید که "خدمت در ارتش آلمان به عنوان یک مسلمان آسان" نیست.

در ارتش آلمان حدود ۱۵۰۰ مسلمان مشغول خدمت‌اند که اغلب آنان سرباز و درجه‌دار هستند. راینکه معاون نهادی به نام "سرباز آلمان" است که وظیفه آن تسهیل ادغام و هم‌پیوندی سربازان با پیشنه مهاجرت، در ارتش آلمان است. این سربازان از خانواده‌های مهاجری هستند که در زمره اقلیت‌های قومی و مذهبی در آلمان به شمار می‌آیند.

ارتش آلمان برای رسیدگی به امور دینی پرسنل خود از کشیش‌های پروتستان و کاتولیک بهره می‌گیرد، اما تا کنون برای سربازان مسلمان در این زمینه اقدامی عملی صورت نداده است.

راینکه برای رفع این کمبود تلاش‌های زیادی کرده و حتی با اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان نیز تماس‌هایی داشته، اما تا کنون نتیجه‌ای ملموس به دست نیاورده است. به گفته او تا کنون هیچ یک از مسئولان دولتی به خواسته‌های سربازان مسلمان واکنش مناسبی نشان نداده‌اند.

راینکه می‌گوید :   همیشه فکر می‌کنم امکان دارد که در عملیات نظامی کشته شوم.  او می‌خواهد در صورت کشته شدن طبق مراسم و آیین اسلامی به خاک سپرده شود. او مایل نیست به رسم جاری ارتش آلمان با یونیفورم در یک تابوت قرار گیرد. راینکه به صراحت می‌گوید: «به همین دلیل همیشه کفن خود را در عملیات افغانستان در کیفم حمل می‌کردم.

بر طبق قانون اساسی آلمان، همه ادیان در برابر قانون یکسان هستند و تمامی شهروندان این کشور در انتخاب دین خود و انجام مراسم مذهبی آزاد هستند.

مسلمانان گرچه به لحاظ عددی دومین گروه دینی در ارتش آلمان محسوب می‌شوند، اما تا کنون از داشتن یک روحانی یا امام برای رسیدگی به نیازهای دینی‌شان محروم بوده‌اند. به گفته راینکه این وضعیت در "تقابل با قانون اساسی آلمان" است.

انتقاد از بی‌عملی دولت آلمان

به گفته وزارت دفاع آلمان در حال حاضر مذاکراتی در "کنفرانس اسلام درآلمان" جریان دارد. اما برخی فعالان این کنفرانس معتقدند که مقامات آلمانی علاقه ندارند خود را درگیر موضوعاتی از این دست کنند.

برهان کشیچی، مسئول شورای ملی اسلامی که سازمانی سراسری برای تشکل‌های مسلمانان در آلمان به حساب می‌آید، می‌گوید ارتش آلمان پیش‌تر از این سازمان خواسته بود لیستی از افرادی که می‌توانند به عنوان امام در ارتش خدمت کنند را به آنها ارائه دهد. اما پس از معرفی امام و روحانی به مقامات نظامی، هیچ پیشرفت عملی در این زمینه رخ نداده است.

دولت آلمان تا کنون بارها اعلام کرده است از ارتشی که خدمه آن از تبارها و گرایشات دینی مختلف‌اند حمایت می‌کند. اما احزاب اپوزیسیون از بی‌عملی دولت آلمان انتقاد می‌کنند.

توبیاس لیندنر، سخنگوی حزب سبزها در امور ارتش در این زمینه می‌گوید:  زمان آن فرا رسیده که تنوع عقاید در ارتش پذیرفته شود و به‌درستی با آن برخورد شود.

امامان مستقل در ارتش آلمان

به گفته فریتس فلگنتوری، سخنگوی وزارت دفاع آلمان، ارتش این کشور در زمینه پاسخگویی به نیازهای دینی پرسنل مسیحی با کلیساهای کاتولیک و پروتستان توافق‌های روشنی دارد. اما مشکل اساسی در مورد مسلمان نبود تشکل یا نهادی سراسری است. ده‌ها تشکل، انجمن و سازمان خود را متولی بخشی از مسلمانان مقیم آلمان می‌دانند و این پراکندگی مانعی جدی برای رسیدن به توافق در این زمینه است.

فلگنتوری می‌گوید، متاسفانه ما قادر نیستیم از الگوی کلیساهای پروتستان و کاتولیک برای مسلمانان استفاده کنیم. به گفته او باید سرانجام "امامی را به کار گمارد که مورد اعتماد و پذیرش سربازان مسلمان" در ارتش آلمان باشد، امام و پراکندگی موجود مانع در انتخاب روحانی در ارتش است.

به جز تشتت در میان تشکل‌های مسلمانان در آلمان مسایل سیاسی نیز مانعی جدی برای انتخاب امام‌ها یا روحانیان در ارتش آلمان به حساب می‌آیند.

اغلب مسلمانان ساکن آلمان از کشور ترکیه هستند. دولت ترکیه تا کنون نقشی اساسی در انتخاب و اعزام امامان به مساجد مهاجران ترک در آلمان را داشته و دارد.

از آنجایی که روابط آلمان و دولت اردوغان در سال‌های اخیر با تنش‌هایی همراه بوده است، پذیرش امامان اعزامی از ترکیه برای آلمان غیرقابل قبول است. به گفته منتقدان، این امامان در امور سیاسی بی‌طرف نیستند و طبق خواسته‌های دولت ترکیه عمل می‌کنند.

راینکه برای حل این مشکل می‌گوید:  در حال حاضر دانشگاه اوزنابروک وظیفه تربیت امامان مستقل را بر عهده دارد. مسئولان می‌توانند بدون نگرانی از این امامان برای کار در ارتش آلمان استفاده کنند. /DW

 

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


 جای گلگی ندارید

 


 وقتی زیرساخت ها در ذهن ما فراهم شد، بانوان ایرانی به ورزشگاه آمدند.

 


 سوء مدیریت جدید در صداو سیما/ انتصاب داماد رئیس/این بار علی دارابی

 


 آقای پناهیان ما با شما موافقیم

 


 روایتی از یک دیدار

 


 در پاسخ به آقای علی عسکری رئیس محترم صدا و سیما

 


 خودروی پاسدارانی که در پیرانشهر مورد حمله تروریستی قرار گرفت

 


 هیچ جنگ کوتاهی وجود ندارد

 


 ما هم نمی دانیم

 


 ، یک عکس بسیار پر بازتاب

 
 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 


آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ | زمان بارگزاري صفحه:  0/5000 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.