یک‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷  |   25  مارس  2018   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن 84% از انسان‌ها پیرو ادیان هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال‌های آتی افزایش پیدا کند

این پدیده هزاران سال ملازم تمدّن بشری بوده است ....
 

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

چگونه نماز مقبول بخوانیم +پاسخ امام صادق(ع)

مسأله نماز به عنوان یک مسأله عبادی زمینه‌ساز برای رشد .....
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

اگر نتوانیم ساحت‌های حیات جمعی بشری را بر اساس فلسفه و تفکر فلسفی سامان بدهیم، آن حیات عقلی، معقول، مطلوب و حیات فاضله که در اندیشه فلسفی و دینی ما وجود دارد، شکل نخواهد گرفت

دکترقاسم پورحسن.......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

این‌جور نباشد که کسی که مثلاً پزشک است، در زمینه ی علوم دینی یا در زمینه ی فلسفه، یک آدم عامی محسوب شود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به کنگره بین المللی علامه حکیم قطب الدّین شیرازی با تاکید بر ضرورت تبیین دوران شکوفایی علمی .....
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۳۲۸

كاربر حاضر در سايت: ۲۴۴۸ نفر

مشاهدات:
امروز: ۱۵۸۱ مرتبه
فروردین ماه: ۱۱۸۵۵ مرتبه
كل مشاهده: ۷۹۶۰۱۵۹ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

المانیتور : ایران درحال تبدیل شدن به پرنفوذترین بازیگر هلال حاصلخیز و کنار زدن عربستان سعودی می باشد

لينك ثابت (كد مطلب= 10415 )                            تاريخ انتشار:  ۲ آبان ۱۳۹۵                      دفعات مشاهده: 1063   
 نويسنده:            

المانیتور : ایران درحال تبدیل شدن به پرنفوذترین بازیگر هلال حاصلخیز و کنار زدن عربستان سعودی می باشد

 

عربستان سعودی درحال از دست دادن نفوذ خود در سراسر هلال حاصلخیز [منطقه ای که شامل کشورهای مصر، لبنان، فلسطین اشغالی، اردن، سوریه، عراق و ترکیه است] و واگذار کردن این مناطق به رقیب خود یعنی ایران می باشد. موقعیت ریاض درمقابل تهران، پیشتر هم درحال تضعیف بوده اما این روند اخیرا شتاب گرفته است.

شکست های عربستان تاحدودی به واسطه عواملی بوده که خارج از کنترل این کشور می باشد اما بخشی از آن هم مربوط به ضعف ذاتی در قابلیت های حکومت سعودی است.

عربستان، روابط خوبی با عراق در دوران صدام داشته و کمک های زیادی به حکومت وی در خلال جنگ ایران و عراق کرده اما اکنون روابط دو کشور رو به سردی گراییده است.

ماه گذشته، درپی انتشار گزارش هایی درباره طرح ترور سفیر عربستان، سعودی ها سفیر خود از بغداد را فراخواندند. آن ها تاکنون جایگزینی برای سفیرشان انتخاب نکرده اند و به احتمال زیاد این پست همچنان خالی باقی خواهد ماند.

عربستان از جنگ علیه داعش در عراق و سوریه حمایت می کند اما سعودی ها نگرانند که شکست داعش موجب برداشته شدن گام بعدی برای تسلط بیشتر شیعیان و ایرانی ها بر عرصه سیاسی عراق خواهد شد. ریاض اعتماد کمی به سیاستمداران عراقی دارد؛ کسانیکه وعده داده اند برنامه های فرقه ای را دنبال نکنند.

از سوی دیگر عربستان سعودی که روزگاری متحد نزدیک پدر بشار اسد بود و حتی در ابتدا با خود بشار هم روابط محکمی داشت، امروزه به دشمن سرسخت حکومت سوریه تبدیل شده است.

ترور رفیق حریری، به حمایت سعودی ها از اسد پایان داد. زمانیکه ناآرامی های سال 2011 در سوریه آغاز شد، عربستان به سرعت کمک های خود به نیروهای سنی را آغاز کرد.

کمک های عربستان با دقت ارسال نمی شد و بسیاری از این کمک ها به دست عناصر جهادی افتاد. بندر بن سلطان در سال 2011 رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان بود و بر این کمک ها نظارت داشت. اولویت اصلی بن سلطان خلاص شدن از شر اسد و سرنگون ساختن وی بوده است.

ورود ایرانی ها، حزب الله و روس ها به جنگ سوریه، تلاش های عربستان را خنثی کرد. اسد اکنون بسیار قوی تر از سال گذشته در قدرت حضور دارد و وابستگی سوریه به ایران و حزب الله بیش از هر زمان دیگری می باشد.

عربستان سعودی همچنین از شکست دیگری در لبنان رنج می برد. "میشل عون" که زمانی موی دماغ اسد و نزدیکانش بود اکنون به متحد آنان تبدیل شده است. وی اکنون یک قهرمان حزب الله لبنان است. انتخاب میشل عون پس  از دو سال بن بست سیاسی در لبنان نشانه دیگری است که بادها به سود حکومت دمشق می وزند.

حزب الله لبنان به مانعی اصلی برای ریاض تبدیل شده و مشکلاتی بسیاری را برای سعودی ها به وجود آورده است. موفقیت حزب الله در سوریه و لبنان به ضرر عربستان و ضد منافع این کشور بوده است. مشاوره های نظامی و کمک های تخصصی که حزب الله به حوثی ها در یمن می کند، التهاب دیگری برای پادشاهی سعودی است.

ماجراجویی بوش در عراق و حمله وی به این کشور، هنوز هم بر منافع حیاتی آمریکا و عربستان تاثیر منفی دارد. از سوی دیگر عربستان به شدت منتقد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکاست چراکه وی اجازه پایین کشیده شدن حسنی مبارک از قدرت در مصر را داد و همچنین تحریم های ایران را لغو کرد.

 عربستان فاقد ابزارهای قدرتی است که ایران طی دهه های گذشته آنان را کسب کرده است. سعودی ها معادلی برای سپاه پاسداران ندارند که می تواند کمک های مشاوره ای و تخصصی به گروه هایی نظیر حزب الله و حوثی ها ارائه دهد.

 ریاض، ژنرالی چون قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، را در اختیار ندارد؛ شخصی که کوله باری از سال ها تجربه در عملیات های نظامی مخفی را به دوش می کشد. عربستان، سرویس های اطلاعاتی خوبی دارد اما آنان مانند سپاه پاسداران ایران توانایی اجرای عملیات های واقعی و تخصص درباره نبردهای سخت را ندارند.

 ریاض به صورت سنتی بر حمایت مالی از قدرت ها و بازیگران منطقه تکیه داشته است اما با توجه به سقوط قیمت های نفت، ادامه این روند مشکل می نماید. عربستان سعودی بخشی از کمک های چندین میلیارد دلاری به ارتش لبنان را برای صرفه جویی در هزینه هایش قطع کرده است.

ایران به قدرت سلطه گر در منطقه تبدیل نخواهد شد. این کشور با دشمنان و محدودیت های زیادی روبروست و شعیان عراق، سوریه و لبنان نیز خواستار نقش آفرینی ایران به عنوان یک ارباب و قدرت سلطه گر نیستند. اما ایران به صورت روزافزون درحال تبدیل شدن به پرنفوذترین بازیگر هلال حاصلخیز و کنار زدن عربستان سعودی می باشد.منبع/المانیتور

 

 

 

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


  انتخاب: روحانی، ایران را سوئیس هم کند، حق ندارد منتقدین خود را "بی عقل" خطاب کند

 


 حسین دهباشی و تکبر روحانی

 


 مانور120هزارنفری پوتین

 


 مهمانی نامتعارف

 


 واکنش استاندار اسبق ایلام به برخی انتقادات از امام جمعه ایلام

 


 کری:ملک عبدالله و حسنی مبارک پیش از مذاکرات با ایران از ما خواستند تا این کشور را با موشک هدف قرار دهیم. پس از۱۰سال مشخص شد اینکه نتانیاهو گفته:ایران صاحب زرادخانه هسته‌ای است،اشتباه بوده است.

 


 قدر اف2000

 


 ‍ مرزهای نامتقارن ایران و اسراییل

 


 مردم گله دارند

 


 بررسی نظرسنجی جدید موسسه ایران پل از مردم ایران که در امریکا جنجال بپا کرد

 

 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 


آخرين به روز رساني:  شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/4531 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.