سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶  |   22  اوت  2017   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

چگونه نماز مقبول بخوانیم +پاسخ امام صادق(ع)

مسأله نماز به عنوان یک مسأله عبادی زمینه‌ساز برای رشد .....
 

دانستنیهای پیشگیری از وقوع جرم

پيش‌گيري از جرم همواره يكي از موضوعات اساسي و مهم در زندگي بشري بوده كه در طول تاريخ به شيوه‌‌هاي مختلف اعمال گرديده است. در جوامع گذشته غالباً مجازات به عنوان تنها راهکارمبارزه............
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

اگر نتوانیم ساحت‌های حیات جمعی بشری را بر اساس فلسفه و تفکر فلسفی سامان بدهیم، آن حیات عقلی، معقول، مطلوب و حیات فاضله که در اندیشه فلسفی و دینی ما وجود دارد، شکل نخواهد گرفت

دکترقاسم پورحسن.......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

این‌جور نباشد که کسی که مثلاً پزشک است، در زمینه ی علوم دینی یا در زمینه ی فلسفه، یک آدم عامی محسوب شود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به کنگره بین المللی علامه حکیم قطب الدّین شیرازی با تاکید بر ضرورت تبیین دوران شکوفایی علمی .....
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۲۱۷

كاربر حاضر در سايت: ۱۹۸۵ نفر

مشاهدات:
امروز: ۴۱۲ مرتبه
مرداد ماه: ۷۰۴۰۰ مرتبه
كل مشاهده: ۷۳۵۴۸۱۷ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

انتقال آب ايوان وتغييرات گسترده اكوسيستم درشهرستان / چراغي كه به خانه رواست ...

لينك ثابت (كد مطلب= 10541 )                            تاريخ انتشار:  ۲ مرداد ۱۳۹۶                      دفعات مشاهده: 170   
 نويسنده:            

 

انتقال آب ايوان وتغييرات گسترده اكوسيستم درشهرستان / چراغي كه به خانه رواست ...

یکی از چالشی ترین مسائل طی بازه زمانی یکسال اخیر موضوع انتقال آب چشمه های سیاهگل به بخش همجوار، چوار از توابع شهرستان ایلام می باشد. موضوعی که به دلیل بی توجهی مسئولین به مطالبه جدی مردم مبدل گشته و بارها به تریبون نماز جمعه شهرستان ایوان و جلسات شورای اداری در فرمانداری با حضور نمایندگان مجلس کشیده شده است.

 حجت الاسلام والمسلمین لروند امام جمعه شهرستان ایوان نیز نگرانی های ممتد مردمی را از طریق تریبون نمازجمعه به گوش مسئولین بارها رسانده است که: این شهرستان مشکل شغلی دارد و با توجه به ظرفیت داشتن آب، مردم به کشاورزی و باغداری روی آوردند،کسی حق ندارد روی این سرمایه حساسیت ایجاد و جلوی مردم را بگیرد.

اصل ماجرا چیست؟

سالهاست کاهش منابع آب آشامیدنی شهروندان ایوانی به دغدغه جدی مردم ومسئولین شرکت آب وفاضلاب مبدل شده و تنها راه رفع این دغدغه ها وبرون رفت از چالش کم آبی ،اتصال چشمه های سیاهگل به شبکه آب آشامیدنی ایوان عنوان شده است  ،موضوعی که به صورت جدی در دستور کار مسئولین دولت قبل نیز  قرارگرفت.

اما گویا با تغییر در برنامه ها ، قرار است بجای اینکه آب چشمه های سیاهگل به کمک رفع چالش کم آبی شهرستان آمده ویا در خدمت رونق کشاورزی این منطقه قراربگیرد ،با انحراف مسیر ،آب شرب وصنعتی شرکت پتروشیمی ایلام دربخش چوار راتامین نماید،موضوعی که اخیرا نگرانی جدی مردم شهرستان ایوان را بدنبال داشته وبه مهمترین بحث روز مردم ونخبگان ومسئولین این شهرستان تبدیل شده است.

مسأله آب سیاهگل با تجربه تلخ انتقال آب چاه های سراب ایوان به شهر چوار بیشتر به هم تنیده است، دلیلش را می توان در این امر جستجو کرد که در سایه کم لطفی مسئولین، شهرستان ایوان همواره در ارائه خدمات توسعه ای در حاشیه بوده و به حاشیه رفته است،به دنبال این امر بیشتر بومیان شهر نیز برای امرار معاش روی این زمین ها و باغ هایشان حساب باز کرده بودند، اما با انتقال بدون نگاه کارشناسی طی سالیان دهه80 عملا منطقه سراب ایوان را به ورطه خشکسالی و بحران کشانده و باغات منطقه نابود و آب های روان را خشک و طبیعت و اکوسیستم منطقه را نیز تحت الشعاع قرار داده است،این مسئله را می توان با گذری در این منطقه و تحقیق میدانی به اثبات رساند.

انتقاد برخی زمین داران و باغداران سیاهگل در این امر است که امور آب نمی گذارد باغداری کنند زیرا توجیه شان بر جوابگو نبودن آب است حال ابهام آنها براین امر است که وقتی برای مردم خود منطقه ایوان آب کم است و اجازه بهره برداری ندارند چطور برای شهر و پتروشیمی چوار بحث انتقال آب را به میان می آورند؟ انتقال آب ابتدا به ساکن بایستی در خدمت توسعه  ورونق کشاورزی شهرستان ایوان قرار گیرد و مازاد آن در خدمت تامین آب شرب؛ با فشار هم نمی شود این انتقال را عملیاتی کرد چون مردم ایوان آنقدر بی مهری و صدمه از بی توجهی مسئولان دیده اند که تنها سرمایه شان را از کف ندهند.

سوالات اساسی مردم از مسئولین؟

رخدادهای پیرامون مساله انتقال آب چشمه های سیاهگل سوالات بسیاری برای مردم ایجاد کرده و شاید پاسخگویی به این سوالات بتواند گره این موضوع را باز کند.

دبی دقیق آب سیاهگل چقدر می باشد؟ میزان هدر رفت سد کنگیر چه میزان می باشد؟ میزان آب شرب مورد نیاز شهر و روستا های شهرستان که از سیاهگل تامین می شود چقدر است؟ با توجه به رشد جمعیت شهرستان میزان آب شرب مورد نیاز کل شهرستان در سالهای آتی چه میزان خواهد بود؟ میزان آب مورد نیاز کشاورزی و باغداری سیاهگل و مناطق پایین دست شهرستان چقدر خواهد بود؟ آیا در طرح کارشناسی انتقال آب سیاهگل میزان هدر رفت سد از دبی آب سیاهگل کسر گردیده است یا خیر؟ با توجه به مخالفت اکثر مردم ایوان چرا بر این طرح آنقدر پافشاری می شود که حساسیت مردمی را برمی انگیزد؟

واقعا سوالی که از استاندار و معاونت عمرانی استانداری ایلام وجود دارد این است که چرا عزم و اراده مسئولین در اجرای طرح انتقال آب سیاهگل که یک طرح غیرکارشناسی و اشتباه و نابود کننده شهرستان ایوان است را در اجرای دیگر طرح های عمرانی شهرستان ایوان همچون تونل قلاجه،عمران و توسعه شهری و ... شاهد نیستیم علت تناقض برخورد دوگانه را از مسئولین استان خواستاریم.

نگاه سیاسی مسئله را حل نمی کند

 با توجه به کاهش بارندگی های سال آبی اخیر، شاهد کمبود آب در ایوان نیز هستیم با تفسیر اینکه اگر چند سال پشت سرهم از نزولات اسمانی در حد مطلوب برخوردار نباشیم حتی برای آب شرب نیز مردم با مشکل مواجه می شوند کما اینکه شاهد خشک شدن آب سد کنگیر هستیم.

بارها شاهد رفتارهای غیرمنطقی و هجمه علیه مدافعان آب بودیم که خودشان بر طبل تفرقه و نفاق بین مردم می کوبیدند که آن را سیاسی کنند و دلسوزان امر را تهدید کنند و دلسوزان امر را تهدید کننده جلوه دهند تا آب را براحتی مصادره و برد خود را به رخ رقیب بکشانند که با مدیریت بزرگان شهر و در راس آن ها امام جمعه  شهرستان این حربه آن ها با شکست مواجه گشته است.

ساکنین شهرستان ایوان در راستای حق خواهی خود صلح طلبانه و بدون سیاسی کاری به دنبال آب برای امرار معاش و حتی زیست خانواده خویش هستند اما برخی با برچسب سیاسی کاری و تفرقه افکنانه با مردم ارکواز می خواهند مقاصد غیراصولی خود را غالب کنند.

با عنایت به عدم توجه به دموکراسی و استماع درد و دلهای کشاورزان بی گناه و زجر کشیده، مسئولان ذینفع بر سر حرف خود ایستاده اند و آن هم انتقال آب سیاهگل است. از آنجایی که مخالفت شدید این انتقال امام جمعه شهرستان با پشتوانه مردمی است، در مقابل از یکسو استاندار و ازسوی دیگر منصب نشینان بومی و غیربومی قدرت و برخی خبرنگاران قلم به دست علیه ایشان جبهه گرفته اند.

پیشنهادات کارشناسان برای حل موضوع

برخی از کارشناسان در گفتگو با ایلام بیدار چند پیشنهاد را مطرح و امیدواریم مسئولان با پیگیری این پیشنهادات تصمیمی منطقی برای موضوع انتقال آب چشمه های سیاهگل اتخاذ کنند.

1        گرفتن کارشناس منابع آب و تاسیسات آبیاری تا بصورت فنی بتوانند توجبه انتقال یا عدم انتقال آب را نمایند نه با کدخدامنشی.

2         دستگاههای ذیربط و مرتبط با معضلات زیست محیطی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست منطقه نیز در این راستا باید جوابگو باشند، با استخراج بی رویه آب این منطقه به ذخایر سفره های زیرزمینی در طی زمان با استفاده بی رویه صدمات جبران ناپذیری وارد خواهد آمد.

3        در این راستا این عمل نباید با فرصت طلبی عده ای که دنبال سود شخصی هستند بدون کار کارشناسی و توجیه شده اجرایی گردد باید تمام جوانب فنی و علمی و عقلایی در نظر گرفته شود.

4        پیش بینی های بلند مدت و منطقی در سرلوحه کار قرار گیردتا تبعات امر مثل انتقال کارشناسی شده آب حلقه چاههای امامزاده سیدعبدالله و سراب ایوان نباشد که بعد اذعان شود که اشتباه کردیم.

5        نصب تصفیه خانه در پایین دست آب سیاهگل و انتقال آب خروجی و پایین دست به چوار

6        با توجه به اینکه همواره جلسات اداری برگزار شده به مخالفت با انتقال آب ختم می شود؛ پس از مدتی نیز دوباره بحث انتقال مطرح می شود. بهتر است در فضای منطقی، مسئولین با بزرگان و کارشناسان جلسه بگذارند و یکبار برای همیشه بصورت اصولی به این مسئله خاتمه دهند. منبع /ايلام بيدار

 

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


 سلفی یک نماینده با موگرینی در مراسم تحلیف / واقعا این فرد در کدام فرهنگ تربیت شده است ؟

 


 تذكر امام جمعه ايلام در خصوص واگذاری جایگاه‌ سوخت در ايلام و پایمال شدن بیت‌المال

 


 پاپ حوادث تروريستي تهران را محكوم كرد

 


 حسابرسي بعد از 35سال

 


 دانشگاه ، آزاد شد

 


 رئيسي : نظر شوراي نگهبان فصل الخطاب است

 


 بانوان ايرتاني ورزشكار در باكو

 


 قهرماني رئال در ليگاي اسپانيا2017

 


 حضور رهبری معظم انقلاب در پای صندوق رأی

 


 قالیباف : با تمام ظرفیت از رئیسی حمایت می کنم

 

 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 


آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | زمان بارگزاري صفحه:  0/4219 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.