جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷  |   23  مارس  2018   |         

  صفحه اصلی   |  خبرها  |  يادداشت  |  مقاله  |  گفتگو  |  گزارش  |  تصاوير  |  ارتباط با ما  |  درباره ما  |  خروجي RSS

يادداشت

ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن 84% از انسان‌ها پیرو ادیان هستند و پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال‌های آتی افزایش پیدا کند

این پدیده هزاران سال ملازم تمدّن بشری بوده است ....
 

الوین پلانتینگا برنده جایزه تمپلتون شد / پلانتینگاکیست ؟

فعالیت پیشگامانۀ فلسفی پلانتینگا در اواخر دهۀ 1950 آغاز شد؛ یعنی زمانی که فلاسفۀ آکادمیک عموماً فلسفۀ دینی را قبول نداشتند.....
 

دکتر داوری : تکرار حرف‌های قرون شانزدهم و هفدهم اروپا را نباید نواندیشی دانست

در جایی که تفکر ضعیف است زبان و اصطلاح‌سازی هم دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود...........
 

دکترسعید زیباکلام : خطر انحلال انقلاب در نظام استكباري / سناریوی دولت در مذاکرات هسته ای اشتباه است

دکترسعید زیباکلام
 

چگونه نماز مقبول بخوانیم +پاسخ امام صادق(ع)

مسأله نماز به عنوان یک مسأله عبادی زمینه‌ساز برای رشد .....
 

مقاله

نسبت نظریه و نظریه‌سازی با رفع مشکلات بومی

به گمان من، ما پیش از اینکه در این مسیر پیشتر رویم و گامهای مؤثر و جدی در قالب سیاستگذاری و طراحی برنامههای اجرایی برداریم، باید اندکی درنگ کنیم و بیندیشیم به راستی چه میزان موازین مبنایی فرهنگی و تمدنسازی ما با فرنگیها شباهت دارد...
 

تحول درنظام جهانی مدرن

پیشرفت لفظ آشنایی است و به ظاهر در معنی‌اش هم ابهامی نیست؛ بنابراین، اگر از ما بپرسند پیشرفت ....
 

طراحی الگوی پیشرفت امری متودیک و روشمند است

لزوم استفاده نظام مند از محصولات خالص علم و فلسفه در نظام سازی ، تبیین سیستم و طراحی الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت .............
 

مهم : مباحثی عمومی از مدیریت اسلامی / انسانی

هلاکت محتوم در استبداد رأي / چراباید با منتقدین مشورت و با مخالفین به گفتگو نشست . . . .
 

قبض و بسط انسان

درمقاله حاضر نويسنده با تشريح روند صيرورت و شدن انسان از حالتي به حالت ديگر كه در طول زندگي براي او رخ مي دهد........
 

گفتگو

مردم را به کتاب خواندن ارجاع بدهید. فلسفه فست فود نیست که در خیابان راه بروند و بخورند بلکه مردم باید مطالعه کنند

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی
 

اگر نتوانیم ساحت‌های حیات جمعی بشری را بر اساس فلسفه و تفکر فلسفی سامان بدهیم، آن حیات عقلی، معقول، مطلوب و حیات فاضله که در اندیشه فلسفی و دینی ما وجود دارد، شکل نخواهد گرفت

دکترقاسم پورحسن.......
 

در غياب فلسفه، آينده‌اي در كار نيست / كاربردهاي فلسفه در زندگي امروز

اگر امروز بگويند بساط فلسفه را از علم و آموزش كشور برچينيم واقعا چه خلأيي ايجاد مي‌شود؟ ..........
 

در برنامه‌هاي بين‌المللي اسلام موحّد و ملحد، مسيحي و كليمي مانند مسلمانان حضور دارند

به گزارش ایلام نیوز از خبرحوزه آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی دردیدار پروفسور مارکو ساسولی استاد برجسته حقوق بین الملل بشر ...
 

فلسفه اساسا با نقد آغاز می‎شود، فلسفه یعنی نقد، در واقع باید بگویم که فلسفه غیرنقادانه وجود ندارد

حال اگر بخواهیم که فرهنگ نقد و نقادی در حوزه و دانشگاه رونق بگیرد. این‎که ما بتوانیم روبه‎روی کسی که اندیشه‎اش با ما مخالف است بنشینيم، به او امکان اظهار نظر و بیان عقیده‎اش را بدهیم .........
 

گزارش

فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا.............
 

این‌جور نباشد که کسی که مثلاً پزشک است، در زمینه ی علوم دینی یا در زمینه ی فلسفه، یک آدم عامی محسوب شود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام به کنگره بین المللی علامه حکیم قطب الدّین شیرازی با تاکید بر ضرورت تبیین دوران شکوفایی علمی .....
 

سخنرانی دکتر دینانی پیرامون شخصیت عرفانی حضرت امام

امام خمینی را وادارکردند چیزی نگوید/ مگر نماز اسرار دارد؟.............
 

روایت وگزارش دکتر حسن عباسی از یک دین جدید

وقتی استادهای دانشگاه های شما نمی دانند که اینترنت یک ابزار نظامی است، همه فکر می کنند بعد از مودم و کامپیوترشان هیچ چیز دیگری نیست، نمی دانند که هر کاری پشت مودم انجام می دهند . . . . .
 

آمار

تعداد مطالب سايت: ۱۳۲۵

كاربر حاضر در سايت: ۵۴۶ نفر

مشاهدات:
امروز: ۱۵۵۰ مرتبه
فروردین ماه: ۳۳۷۷ مرتبه
كل مشاهده: ۷۹۵۱۶۸۱ مرتبه
بیشترین: ۱۲۰۴۷ - ۱۹/۳/۱۳۹۱

 خروجي RSS

RSS 2.0

 

انتقاد از «انتقاد»

لينك ثابت (كد مطلب= 10606 )                            تاريخ انتشار:  ۲۶ دی ۱۳۹۶                      دفعات مشاهده: 214   
 نويسنده:            

 

انتقاد از «انتقاد»

سخنان حسن روحانی باز هم جنجال آفرید. پیش‌تر سخنان وی درباره بهشت اجباری و نقش مردم در انتخاب امیرالمومنین(ع) نیز انتقادهایی را برانگیخته بود. این بار وی درباره جایگاه انتقاد در سیره معصومین(ع) گفت: «وقتی امام دوازدهم ظهور کند آن وقت هم می‌شود نقد کرد. پیغمبر(ص) هم اجازه نقد می‌داد. بالاتر از پیغمبر که در تاریخ نداریم».

تا پیش از آنکه دفتر رییس‌جمهور بر انتشار تقطیع‌آمیز سخنرانی وی و اعتقادش به عصمت تأکید کند٬ بیشترین انتقادها بار دیگر از جانب شخصیت‌های حقیقی و حقوقی حوزوی منتقد رییس‌جمهور ابراز شده بود. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به ریاست آیت‌الله یزدی سخنان روحانی را به معنای نفی اصل عصمت دانست و این‌گونه حکم کرد: «نفی عصمت رسول اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) مخالف صریح با اسلام و مذهب تشیع است».

پیش از اعلامیه جامعه مدرسین، یکی از اعضای این تشکل یعنی آیت‌الله شب‌زنده‌دار رییس‌جمهور را تهدید به برخورد حوزوی کرد و او را «بی‌سواد» خواند. این عضو فقهای شورای نگهبان  همچنین خطاب به روحانی گفت: «معلوم می‌شود در حوزه درست درس نخوانده‌اید ... اینکه می‌گوییم درس بخوانید و فقه و اصول و فلسفه خود را درست کنید برای همین است».

آیت‌الله ممدوحی دیگر عضو جامعه مدرسین نیز گفت: «گمان می‌کنم این سخنان از روی ناآگاهی بیان شده است. اگر پیغمبر قابل نقد باشد اصلاً معصوم نیست و اگر معصوم نباشد واجب‌الاتباع نخواهد بود».

اما انتقادها منحصر به علمای حاضر در نهادهای مهم نظام نبود. آیت‌الله سید علی میلانی از مجتهدین طیف غیر سیاسی حوزه قم نیز در تعریضی به سخنان روحانی گفت: «در انتقاد می‌خواهیم بسنجیم که آیا یک کلام صحیح است یا نه. اما آیا کلام معصوم(ع) را هم باید تحت سنجش بگذاریم؟ پس این که در [قرآن] گفته شده: و ما ینطق عن الهوی، به چه معناست؟».

این بحث و اختلاف اما در آرای متفکران شیعه نیز سابقه دارد. آیت‌الله‌العظمی منتظری در ص 50 کتاب «حکومت دینی و حقوق انسان» با اشاره به سیره عملی معصومین(ع) در مواجهه با مخالفان نوشته که مخالفان در زمان ائمه معصومین(ع) در کمال آزادی مطالب خویش را بیان می‌کرده‌اند، لذا وی حق انتقاد بر امام(ع) را جایز می‌شمرد.

همچنین آیت‌الله جوادی آملی در کتاب ولایت فقیه (ص472) آورده که در ولایت و حکومت معصوم(ع) گرچه حق استیضاح و پرسش برای آحاد امت محفوظ بود، اما پس از پاسخگویی معصوم، اجازه انتقاد دیگر روا نیست. آیت الله سبحانی نیز 8 شهریور 89 در گفتگو با خبرآنلاین گفته است که عظمت و عصمت معصومین(ع) مانع از آن نبوده که انتقادپذیر باشند و دیگران را به انتقاد از حاکمان تشویق کنند.

 

چهار دهه پیش نیز شهید مطهری در حکمت‌ها و اندرزها (ج1، ص110) گفته بود: «حضرت امیر(ع) بر این مهم تأکید دارد که گمان نبرید گوش من برای شنیدن انتقاد و عرضه شدن اینکه مقتضای حق این است که چنین و چنان باشی، سنگین است». استاد مطهری سپس تأکید می‌کند: «اینکه می‌گویند حکومت علی(ع) عالی‌ترین مظهر دموکراسی بود، روی همین جهات بود. خودش با آنکه امام است و قدرت‌های مادی و معنوی در اختیار دارد، به مردم پر و بال می‌دهد، آنها را بر انتقاد و اعتراض تشجیع می‌کند».

فراتر از این اظهارنظرها آیت‌الله خامنه‌ای نیز در گفتگویی که سوم اسفند ۵۷ با روزنامه کیهان داشت تصریح کرد: «تاریخ نشان می‌دهد که در صدر اسلام٬ داشتن تفکر غیر اسلامی و حتی ضد اسلامی به هیچ وجه ممنوع نبود. حتی در خانه خدا از مادی‌گری بحث می‌کردند بی‌آنکه با زور با آنها برخورد شود».

بسیار قبل‌تر در سال ۱۲۸۸ شمسی میرزای نائینی در اثر تاریخی‌اش (تنبیه‌الامة و تنزیه‌الملة) با اشاره به فرازی از خطبه ۲۱۶ نهج‌البلاغه (فلاتکلمونی …) گفته بود که امام علی(ع) با وجود دارا بودن مقام عصمت از مردم می‌خواست که آزادانه به وی اعتراض کرده و هیبت و ابهت مقام خلافت را  نادیده بگیرند تا امام بدین‌وسیله به تحفظ از خطا و اشتباه در مقام حاکم اسلامی اهتمام ورزیده باشد (رسائل مشروطیت٬ ج ۲ ص ۴۴۱).

بنابر این از نظر برخی فقها و متفکرین شیعه حق انتقاد و اعتراض به حکومت معصومین نافی مقام عصمت و علم غیب آنان نیست و مصالح مهم‌تری در اعطای این حق به مردم نهفته است که چه بسا منجر به اطمینان قلبی شهروندان در قبال حاکم اسلامی می‌شود. علاوه بر اینکه بسیاری از این اعتراضات و انتقادات به عملکرد کارگزاران بوده و نه خود معصومین. اهمیت تحدید قدرت مطلقه نیز می‌تواند یکی از رهیافت‌های این بخش از سیره معصومین(ع) باشد.

حال که زمانه حضور معصوم(ع) نیست٬ همگی می‌توانیم دست‌کم در یکی از تعابیر  روحانی به توافق رسیم که: «همه باید انتقاد شوند، استثنا ندارد، تمام مسؤولین کشور قابل نقدند. ما در کشور معصوم نداریم».

راوی؛ گزارشگر فرهنگ، سیاست و اجتماع

https://t.me/roshanfekrdini

  ارسال خبر به پست الكترونيك

تصوير روز


  انتخاب: روحانی، ایران را سوئیس هم کند، حق ندارد منتقدین خود را "بی عقل" خطاب کند

 


 حسین دهباشی و تکبر روحانی

 


 مانور120هزارنفری پوتین

 


 مهمانی نامتعارف

 


 واکنش استاندار اسبق ایلام به برخی انتقادات از امام جمعه ایلام

 


 کری:ملک عبدالله و حسنی مبارک پیش از مذاکرات با ایران از ما خواستند تا این کشور را با موشک هدف قرار دهیم. پس از۱۰سال مشخص شد اینکه نتانیاهو گفته:ایران صاحب زرادخانه هسته‌ای است،اشتباه بوده است.

 


 قدر اف2000

 


 ‍ مرزهای نامتقارن ایران و اسراییل

 


 مردم گله دارند

 


 بررسی نظرسنجی جدید موسسه ایران پل از مردم ایران که در امریکا جنجال بپا کرد

 

 نظرات شما:

 

 نام
 پست الكترونيك:

نظر :

 

نظرات ارسال شده:
  -
  کاملا درست است. معصومین هیچ وقت دیکتاتور نبودند. در ضمن الان که هیچ کس معصوم نیست. بنابراین همه قابل نقدند.


آخرين به روز رساني:  جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ | زمان بارگزاري صفحه:  0/4375 ثانيه

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.