سر خط خبرها

چرا کسی به هویت "دارندگان پول" اشاره نمی کند / ظریف: این همان چیزی است که مقام معظم رهبری فرمودند: اگر در مقابله با فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد

اظهارات سال قبل محمدجواد ظریف درباره پول‌شویی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخل و خارج از ایران داشت. در همین رابطه، محمد جواد ابطحی در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۲ ابان (سوم نوامبر) پرسش‌هایی مطرح کرده بود. وزیر ...

 

 

چرا کسی به هویت "دارندگان پول" اشاره نمی کند / ظریف: این همان چیزی است که مقام معظم رهبری فرمودند:  اگر در مقابله با فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد

 

 

اظهارات سال قبل محمدجواد ظریف درباره پول‌شویی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخل و خارج از ایران داشت. در همین رابطه، محمد جواد ابطحی در جلسه علنی روز یکشنبه ۱۲ ابان (سوم نوامبر) پرسش‌هایی مطرح کرده بود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز با حضور در این جلسه به این پرسش‌ها پاسخ داد.

ظریف  راهی بهارستان شد تا به منتقدان خود توضیح دهد که چرا در گفت‌وگوی سال قبل با یک رسانه داخلی گفته بود: «در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند.»

این اظهارات ظریف نارضایتی مخالفان پیوستن ایران به FATF  (گروه ویژه اقدام مالی) و دو لایحه پالرمو و تامین مالی تروریسم را در پی داشت و احضار او به مجلس را به دنبال آورد.

محمد جواد ابطحی،  نماینده خمینی‌شهر خطاب به ظریف گفت: «آقای ظریف آیا پس از صحبت‌هایی که در خصوص پولشویی کردید بازتاب آن را در رسانه‌های معاند دیدید و آیا نظاره‌گر خشنودی دشمنان قسم خورده ما در شبکه‌های بی بی سی، رادیو فردا و سایر رسانه‌های منافق بودید؟»

ابطحی در ادامه سخنان خود محمد جواد ظریف را متهم کرد که با سخنان خود پذیرش شتابزده این لوایح را به ایران تحمیل کرده است. او گفت: «آیا ساختار صحبت‌های شما مبنی بر فشار برای پذیرش لوایح استعماری پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم نبود که ایران ناچار شود از روی عجله FATF  و این لوایح را بپذیرد؟»

پاسخ محمدجواد ظریف

وزیر  امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش‌های نماینده خمینی‌شهر گفت: «اتهامی که به جمهوری اسلامی می‌بندند آن است که [ایران] نمی‌خواهد به این کنوانسیون‌ها بپیوندند چون نمی‌خواهد با پولشویی و تروریسم مقابله کنند.»

ظریف مدعی شد که "دامن نظام جمهوری اسلامی" از اتهامات ناظر بر پول‌شویی "مبرا، پاک و منزه" است. او در عین حال بدون نام بردن از گروه خاصی گفت: «گروه‌های فشاری هستند که منافع مالی شخصی دارند. این موضوع را به وضوح می‌توانید در دادگاه سلطان سکه و سایر دادگاه‌ها ببینید که چه چیزی درباره پولشویی گفته‌اند.»

وزیر امور خارجه در ادامه سخنان خود از پولشویی کلان در ایران سخن گفت و این پدیده را برخاسته از "منافع دارندگان پول" دانست. ظریف اشاره‌ای به هویت "دارندگان پول" نکرد.

ظریف گفت: «آنچه در آن جلسه عرض کردم و هنوز هم می‌گویم آن است که منافع شدیدی در کشور برای جلوگیری از مقابله نظام جمهوری اسلامی با پولشویی وجود دارد. ما به خارجی‌ها کار نداریم. بحث ما مقابله نظام جمهوری اسلامی با پولشویی است. این همان چیزی است که مقام معظم رهبری فرمودند: «اگر در مقابله با فساد اقدام کنید صدای خیلی‌ها در خواهد آمد.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه سخنان خود پرسید: «این خیلی‌ها چه کسانی هستند. این کار را برای مردم مشخص کنید که خطاب رهبری چه کسانی هستند.»

ظریف همچنین اعلام کرد که "گروه‌های فشار" در ایران از پول‌شویی سود می‌برند و آن‌ها با پیوستن ایران به لوایح ناظر بر مقابله با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم مخالف هستند.

لازم به یادآوری است که گروه ویژه اقدام مالی به ایران تا ماه فوریه فرصت داده لوایح مربوط به پول‌شویی و همچنین تامین مالی تروریسم را تصویب کند. در صورت عدم تصویب و اجرای این دو لایحه "اقدامات مقابله‌ای" وسیعی علیه ایران پیش‌بینی شده است.

در صورت عدم تصویب این لوایح از سوی ایران، این کشور از نگاه گروه ویژه اقدام مالی در لیست کشورهای پرخطر قرار می‌گیرد. بر اساس ارزیابی گروه اقدام ویژه مالی، در حال حاضر تنها کره شمالی در شمار کشورهای پرخطر ارزیابی می‌شود.(dw)

نظرات ارسال نظر