ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي - www.ilamnews.ir


   فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است  ۵ تير ۱۳۹۴


سفرجوانان اروپایی برای پیوستن به داعش چالش بزرگ اتحادیه اروپا/فدریکا موگرینی : اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است

 

به گزارش ایلام نیوز ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی خبرداد: «فدریکا موگرینی» عصر چهارشنبه طی سخنانی در «همایش اسلام و اروپا » در بروکسل پایتخت بلژیک افزود: «اسلام جایگاه طبیعی خود را در جامعه اروپا دارد و دلیل آن هم تاثیر آشکار آن بر سبک زندگی اروپایی است. به همین دلیل، از نظر من، اسلام یعنی اروپا و اروپا همان اسلام است.»

وی با تاکید بر اینکه باید برای ترسیم آینده ملتها به شیوه عملکرد مشترکی برسیم، خاطرنشان ساخت: چندصدایی آینده محتوم اتحادیه اروپاست و اسلام نیز یکی از مکاتب پیشروی شکل دهنده هویت امروز ما را تشکیل می دهد.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: رسانه های ما نباید در انعکاس اخبار به دام برخی بزرگنمایی ها بیفتند و مسائل را بزرگتر از آنچه که هست بیان کنند رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: رسانه های ما نباید در انعکاس اخبار به دام برخی بزرگنمایی ها بیفتند و مسائل را بزرگتر از آنچه که هست بیان کنند ، زیرا این رویکرد موجب می شود برخی مسائل با ابعادی بسیار بزرگتر از میزان اهمیت واقعی شان مطرح شده و مورد توجه قرار گیرند.

موگرینی افزود: چنین رویکردی، تنها منافع افراط گرایان را تامین می کند و در واقع، ما را در خدمت آنها قرار می دهد.

وی تصریح کرد: انگیزه رفتارهای خشن افراط گرایان، دغدغه های دینی و اعتقادی آنها نیست بلکه آنها به دنبال کسب قدرت هستند.

موگرینی که در سال ۱۹۹۴ میلادی رساله دکترای خود را در زمینه اسلام سیاسی در جامعه فرانسه ارائه داده است، تاکید کرد: امروز گروه تروریستی داعش بزرگترین خطر پیش روی اسلام است؛ اسلام قربانی تفکرات داعشی شده و جوانان ما در پی یافتن جایگاه خاص خود در بافت اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی جامعه به داعش می پیوندند .

وی گفت: ما باید برای مواجهه با چالشهای سیاسی پیش روی جامعه اروپا، این موضوع را در کانون توجه خود قرار دهیم و از طریق ایجاد فرصتهای شغلی، رفع محرومیتهای اجتماعی و اجرای برنامه های تربیتی و آموزشی لازم با پدیده داعش مقابله کنیم.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در عین حال تصریح کرد: ما نمی توانیم بپذیریم که محرومیتهای اجتماعی بهانه ای برای انجام اقدامات تروریستی شوند.

موگرینی اظهارداشت: ضعف گفتمان سیاسی می تواند یکی دیگر از دلایل این پیامدهای منفی باشد. از این رو، باید با تاکید بر مشارکت جمعی همه تفکرات و گروهها و تکیه بر چندصدایی جوامع اروپایی، برای آینده برنامه ریزی و تصمیم گیری کنیم.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: کاملا قابل درک است که جوامع اروپایی نتوانند به راحتی این واقعیتها را بفهمند و بپذیرند.بنابراین، برای دستیابی به این تفاهم نیاز به کار داریم و باید به تلاش خود در این زمینه ادامه دهیم.

بر اساس این گزارش، همایش اسلام و اروپا به دعوت جریان سوسیال دموکرات پارلمان اتحادیه اروپا با هدف بررسی پدیده افراط گرایی دینی و سفر جوانان اروپایی برای پیوستن به داعش و دیگر گروههای تروریستی به عنوان چالش بزرگ سیاست خارجی و داخلی اتحادیه اروپا برگزار شد.


نگارنده:                  لينك مطلب:  www.ilamnews.ir/content.asp?id=72539


آخرين به روز رساني:  چهار‌شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ |

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.