ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي - www.ilamnews.ir


   آلمان/ موانع عملی برای به خدمت گرفتن امام در ارتش آلمان  ۱۸ بهمن ۱۳۹۷


 

آلمان/ موانع عملی برای به خدمت گرفتن امام در ارتش آلمان

ارتش آلمان از کشیش‌های مسیحی برای رسیدگی به امور دینی پرسنل خود بهره می‌گیرد. اما تا کنون قادر به گماردن امامان یا روحانیان برای به پاسخگویی به نیازهای دینی سربازان مسلمان خود نبوده است.

نریمان راینکه به عنوان درجه‌دار در نیروی دریایی آلمان خدمت می‌کند. او در سال ۱۹۷۹ به‌دنیا آمده و والدینش مهاجرانی از کشور مراکش هستند . نریمان از سال ۲۰۰۵ به ارتش آلمان پیوست و تا کنون برای انجام دو ماموریت در افغانستان حضور داشته است. تخصص او در زمینه جنگ‌های الکترونیکی است.

خانم راینکه در گفت‌وگویی با دویچه وله می‌گوید که "خدمت در ارتش آلمان به عنوان یک مسلمان آسان" نیست.

در ارتش آلمان حدود ۱۵۰۰ مسلمان مشغول خدمت‌اند که اغلب آنان سرباز و درجه‌دار هستند. راینکه معاون نهادی به نام "سرباز آلمان" است که وظیفه آن تسهیل ادغام و هم‌پیوندی سربازان با پیشنه مهاجرت، در ارتش آلمان است. این سربازان از خانواده‌های مهاجری هستند که در زمره اقلیت‌های قومی و مذهبی در آلمان به شمار می‌آیند.

ارتش آلمان برای رسیدگی به امور دینی پرسنل خود از کشیش‌های پروتستان و کاتولیک بهره می‌گیرد، اما تا کنون برای سربازان مسلمان در این زمینه اقدامی عملی صورت نداده است.

راینکه برای رفع این کمبود تلاش‌های زیادی کرده و حتی با اورزولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان نیز تماس‌هایی داشته، اما تا کنون نتیجه‌ای ملموس به دست نیاورده است. به گفته او تا کنون هیچ یک از مسئولان دولتی به خواسته‌های سربازان مسلمان واکنش مناسبی نشان نداده‌اند.

راینکه می‌گوید :   همیشه فکر می‌کنم امکان دارد که در عملیات نظامی کشته شوم.  او می‌خواهد در صورت کشته شدن طبق مراسم و آیین اسلامی به خاک سپرده شود. او مایل نیست به رسم جاری ارتش آلمان با یونیفورم در یک تابوت قرار گیرد. راینکه به صراحت می‌گوید: «به همین دلیل همیشه کفن خود را در عملیات افغانستان در کیفم حمل می‌کردم.

بر طبق قانون اساسی آلمان، همه ادیان در برابر قانون یکسان هستند و تمامی شهروندان این کشور در انتخاب دین خود و انجام مراسم مذهبی آزاد هستند.

مسلمانان گرچه به لحاظ عددی دومین گروه دینی در ارتش آلمان محسوب می‌شوند، اما تا کنون از داشتن یک روحانی یا امام برای رسیدگی به نیازهای دینی‌شان محروم بوده‌اند. به گفته راینکه این وضعیت در "تقابل با قانون اساسی آلمان" است.

انتقاد از بی‌عملی دولت آلمان

به گفته وزارت دفاع آلمان در حال حاضر مذاکراتی در "کنفرانس اسلام درآلمان" جریان دارد. اما برخی فعالان این کنفرانس معتقدند که مقامات آلمانی علاقه ندارند خود را درگیر موضوعاتی از این دست کنند.

برهان کشیچی، مسئول شورای ملی اسلامی که سازمانی سراسری برای تشکل‌های مسلمانان در آلمان به حساب می‌آید، می‌گوید ارتش آلمان پیش‌تر از این سازمان خواسته بود لیستی از افرادی که می‌توانند به عنوان امام در ارتش خدمت کنند را به آنها ارائه دهد. اما پس از معرفی امام و روحانی به مقامات نظامی، هیچ پیشرفت عملی در این زمینه رخ نداده است.

دولت آلمان تا کنون بارها اعلام کرده است از ارتشی که خدمه آن از تبارها و گرایشات دینی مختلف‌اند حمایت می‌کند. اما احزاب اپوزیسیون از بی‌عملی دولت آلمان انتقاد می‌کنند.

توبیاس لیندنر، سخنگوی حزب سبزها در امور ارتش در این زمینه می‌گوید:  زمان آن فرا رسیده که تنوع عقاید در ارتش پذیرفته شود و به‌درستی با آن برخورد شود.

امامان مستقل در ارتش آلمان

به گفته فریتس فلگنتوری، سخنگوی وزارت دفاع آلمان، ارتش این کشور در زمینه پاسخگویی به نیازهای دینی پرسنل مسیحی با کلیساهای کاتولیک و پروتستان توافق‌های روشنی دارد. اما مشکل اساسی در مورد مسلمان نبود تشکل یا نهادی سراسری است. ده‌ها تشکل، انجمن و سازمان خود را متولی بخشی از مسلمانان مقیم آلمان می‌دانند و این پراکندگی مانعی جدی برای رسیدن به توافق در این زمینه است.

فلگنتوری می‌گوید، متاسفانه ما قادر نیستیم از الگوی کلیساهای پروتستان و کاتولیک برای مسلمانان استفاده کنیم. به گفته او باید سرانجام "امامی را به کار گمارد که مورد اعتماد و پذیرش سربازان مسلمان" در ارتش آلمان باشد، امام و پراکندگی موجود مانع در انتخاب روحانی در ارتش است.

به جز تشتت در میان تشکل‌های مسلمانان در آلمان مسایل سیاسی نیز مانعی جدی برای انتخاب امام‌ها یا روحانیان در ارتش آلمان به حساب می‌آیند.

اغلب مسلمانان ساکن آلمان از کشور ترکیه هستند. دولت ترکیه تا کنون نقشی اساسی در انتخاب و اعزام امامان به مساجد مهاجران ترک در آلمان را داشته و دارد.

از آنجایی که روابط آلمان و دولت اردوغان در سال‌های اخیر با تنش‌هایی همراه بوده است، پذیرش امامان اعزامی از ترکیه برای آلمان غیرقابل قبول است. به گفته منتقدان، این امامان در امور سیاسی بی‌طرف نیستند و طبق خواسته‌های دولت ترکیه عمل می‌کنند.

راینکه برای حل این مشکل می‌گوید:  در حال حاضر دانشگاه اوزنابروک وظیفه تربیت امامان مستقل را بر عهده دارد. مسئولان می‌توانند بدون نگرانی از این امامان برای کار در ارتش آلمان استفاده کنند. /DW

 


منبع:                  لينك مطلب:  www.ilamnews.ir/content.asp?id=63892


آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۵ |

 

© كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به ايلام نيوز - پايگاه خبري و تحليلي مي باشد.