سر خط خبرها

ایران با آمریکا مذاکره می‌کند، وقتی که خیلی دیر شود

ایران حتماً با امریکا مذاکره می‌کند، اما زمانی‌که نتواند امتیازی بگیرد. این تاکتیک ایران است و در این زمینه تجربه‌هایی سترگ دارد...

ایران با آمریکا مذاکره می‌کند، وقتی که خیلی دیر شود

علی ملک‌پور

@alimalekpour۱

ایران حتماً با امریکا مذاکره می‌کند،  اما زمانی‌که نتواند امتیازی بگیرد. این تاکتیک ایران است و در این زمینه تجربه‌هایی سترگ دارد.

این تجربه مخصوص ایران است، زمانی برای مذاکره صلح یا حتی آتش بس در جنگ ایران و عراق گفته می شد که صلح بین حق و باطل معنی ندارد، و این زمانی بود که ایران در جنگ ۸ ساله در مقاطعی دست بالا داشت و می‌توانست از موضع برتر در مذاکره صلح پیش‌قدم شود .نهایتا با عراق آتش‌بس و مذاکره شد اما درست زمانی که در جبهه ها عقب‌نشینی کرده و هیچ برگ برنده‌ای در میز مذاکرات نداشتیم.

در قضیه گروگان‌گیری سفارت آمریکا در سال ۵۸، ایران باز هم حاضر به مذاکره نشد و امتیازاتی را که دولت جیمی کارتر پیشنهاد می‌کرد، نپذیرفت و کوتاه نیامد. کارتر به علت همین ناکامی در انتخابات بعدی شکست خورد و قدرت را به رونالد ریگان واگذار کرد. وقتی حمله صدام و جنگ عراق عرصه را بر ایران تنگ کرده بود. در آن شرایط، پرزیدنت ریگان  ایران را تهدید کرد دولتمردان ایران وقتی مطمئن شدند که دیگر نمی‌توانند امتیازی بگیرند، بدون قید و شرط گروگانها را آزاد کردند.

زمانی دیگر دولت باراک اوباما  خواهان مذاکره و حل و فصل مسائل چندین ساله بین ایران و امریکا شد، ولی ایران نپذیرفت چون هم پول نفت بی دردسر  می رسید  و هم اینکه طرفین در شرایط بالنسبه متعادلی بودند و احتمال کسب امتیاز برای ایران وجود داشت و ایران عادت ندارد مذاکره ای کند که امتیاز بگیرد.

ایران در قضیه هسته‌ای زمانی  کانون توجه اروپا بود و سه وزیر خارجه اروپایی همزمان به ایران آمدند تا با پیشنهادهای سیاسی و  بازرگانی خوب، ایران را به تعدیل در برنامه هسته‌ای متقاعد کنند ولی ایران موافقت نمی‌کرد. چون هنوز در آن موقع احتمال کسب امتیاز وجود داشت و ایران علاقه ندارد در مذاکره‌ای شرکت کند که امتیازی برایش ببار آورد. این شگرد اختصاصی ایران است.

ایران در مذاکرات موسوم به "برجام" شرکت کرد. برجام نمونه یک مذاکره خوب و پرامتیاز برای ایران و طرف‌های مذاکره کننده بود؛ همه گیج شدند که پس چه شد که ایران در مذاکرات امتیازاتی گرفت. این بی‌سابقه بود و حتی غیرمتعارف! اما بعد از برجام آن قدر بد و بیراه و مشت و موشک و موش دواندند و پرچم سوزاندند و شعار "مرگ بر.... " را محکم تر سردادند که نهایتاً با تحریک ترامپ و فرصت‌طلبی او، برجام ناکام شد.

اکنون ترامپ همه احتمالات امتیازگیری ایران را مشکل و بلکه محال کرده است، تحریم‌های سخت‌گیرانه و غیرمنصفانه دولت و ملت ایران را غافلگیر کرده است و تورم و گرانی و تیرگی در افق اقتصاد و روابط بین‌المللی ایران مشهود است.اما یک نقطه امید وجود دارد که ما را از بیم و یأس دور می‌دارد، اینکه اکنون ایران بیش از هر زمان دیگری به  مذاکره و تعامل با جهان و از جمله با امریکا نیازمند است.

نتیجه آنکه ایران با امریکا مذاکره می‌کند چون وضعیت برابری و احتمال کسب امتیاز برای ایران در شرایط کنونی از هر زمان دیگری کم‌رنگ تر شده است. این تاکتیک  ویژه ایران، دانشمندان علم سیاست و خبرگان روابط بین الملل را گیج کرده، ولی در عوض شهروندان به آغاز رویکردی متفاوت امیدوارند تا شاید راهی برای تنگناهای فعلی پیدا شود.

 

کانال تلگرامی ساختارهای ایرانی

@Iranianstructures

نظرات ارسال نظر
  • یوسفدر تاریخ ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹

    کور ار نبیند گنه آفتاب نیست! در پاسخ تحلیل های آب تو خیاری آقای ملک؛ بایستی گفت:: غرب از سوی ایران تحقیر شده آن هم نه یک بار و. ... بلکه 40 سال است. حق بر باطل پیروز است و امریکا هم هیچ غلطی نمی کند. پوشالی بودن ابهت خیالی غرب در ماجرای اخیر کرونا برای عالم و امی روشن شد. ایران عزیز است تا سرش را در مقابل زورگویان خم نکرده است.

    پاسخ به این نظر