سر خط خبرها

کمرنگ کردن جمهوریت و بی‌اعتنایی به آراء مردم در جامعۀ ما پیگیری می‌شود/ باید دهه‌ها حضورِ روحانیون در رأس امورِ اجرایی نقد شود

جریان جمود و تحجر نه تنها در حوزه ها بلکه در کل جریان فرهنگی انقلاب در حال رواج پیدا کردن است. در حقیقت کمرنگ کردن جمهوریت، بی اعتنایی به آرای مردم جزو مواردی هستند که در جامعه ما پیگیری می شود ...

کمرنگ کردن جمهوریت و بی‌اعتنایی به آراء مردم در جامعۀ ما پیگیری می‌شود/ باید دهه‌ها حضورِ روحانیون در رأس امورِ اجرایی نقد شده و این سؤال مطرح گردد که آیا واقعاً این حضور به نفع اسلام بوده است؟

محمدتقی فاضل میبدی

جماران

جریان جمود و تحجر  نه تنها در حوزه ها بلکه در کل جریان فرهنگی انقلاب در حال رواج پیدا کردن است. در حقیقت کمرنگ کردن جمهوریت، بی اعتنایی به آرای مردم جزو مواردی هستند که در جامعه ما پیگیری می شود و حتی گاهی از سوی برخی علما نیز مورد تایید قرار می گیرد.

در صداوسیما، پاره ای از سخنرانی‌ها که به نام اسلام پخش می شود، یا بخشی از غیب‌گویی‌ها و کراماتی که مطرح می‌شوند، هیچ صبغه‌ای از عقلانیت ندارند و موجب طرد جوانان از دین می شود.

اگر کسی سخنی به زبان بیاورد که در راستای عقلانیت باشد، مانند توجه به جمهوریت و آرای مردم، از او به عنوان طرفدار سکولاریسم یاد می کنند.

اینکه عده‌ای نگران سکولاریسم در حوزه‌ها هستند باید گفت که این اصطلاح در حوزه‌ها به معنای اروپایی‌اش نیست، بلکه سکولار به معنای عقلانیت و توجه به آرای مردم و جمهوری‌خواهی است.

متاسفانه امروز حمله به عقاید و افکاری که برخلاف جریان غالب هستند، زیاد شده است، این در حالی است که اگر کسی نظر متفاوتی دارد می تواند نظر خود را مطرح کند و نباید او را تخطئه کرد.

باید ابراز تاسف کنم که بعد از مرحوم امام، انگار افکار ایشان نیز به خاک سپرده شده و ده‌ها مؤسسه و مراکز فرهنگی به نام‌های عجیب و غریب ایجاد شده که خروجی آنها هیچ فکر مترقی نیست.

چهل سال است که روحانیت قدرت زیادی در سیستم حکومتی کشور دارد و اغلب مواقع در سه قوه حاکم بر کشور نیز نقشی اساسی داشته است، از سوی دیگر، روحانیت در بسیاری از مراکز، نهادها و دانشگاه ها هم حضور داشته و دارد.

باید حضور روحانیون در رأس امور اجرایی طی دهه‌های اخیر نقد شده و این سؤال مطرح گردد که آیا واقعاً حضور روحانیون در این مدت در رأس کارها به نفع اسلام بوده است؟ اینکه نتوانیم روحانیت را در عرصه قدرت مورد نقد قرار دهیم، فاجعه بزرگی است.

متاسفانه غالب مردم نسبت به عملکردی که تاکنون وجود داشته، خشنود نیستند.

مبنای اصلی این بود که روحانیت حضور حداقلی در اداره امور داشته باشند، ولی می‌بینیم که امروز حداکثر حضور را در تمامی مراکز و نهادها دارند.

#محمدتقی_فاضل_میبدی

#ساخت‌شناسی_دین_در_ایران

#سایت_جماران

کانال تلگرامی ساختارهای ایرانی

@Iranianstructures

 

 

 

 

نظرات ارسال نظر