سر خط خبرها

نیروهای انقلابی بر اثر برخورداری از منطق نظامی و رؤیایی امنیتی، درکی از ساختارهای زیرین اجتماعی نداشتند

دکتر بیژن عبدالکریمی، فیلسوف ایرانی و استاد دانشگاه نشست راهبرد ایرانی با موضوع الزامات سیاست‌های هویتی در ایران مجمع تشخیص مصلحت نظام

دکتر بیژن عبدالکریمی: شرایط بحرانی است اما تمام راه حل ها دخلی است نیروهای اصیل انقلاب و روشنفکرانی که در معنای عمیق‌تر کلمه به سرنوشت ملی این کشور می‌اندیشند، همدیگر را پیدا کنند/ باید دست مدافع ایران را بوسید

نیروهای انقلابی بر اثر برخورداری از منطق نظامی و رؤیایی امنیتی، درکی از ساختارهای زیرین اجتماعی نداشتند

دکتر بیژن عبدالکریمی، فیلسوف ایرانی و استاد دانشگاه

نشست راهبرد ایرانی با موضوع الزامات سیاست‌های هویتی در ایران

مجمع تشخیص مصلحت نظام

بخش اول

جناح‌های سیاسی و گفتمان‌های کنونی خود بخشی از بحران هستند. ما نیاز به یک گفتمان تازه داریم که از اتحاد مجموع نیروهای اصیل انقلاب و نیروهای ملی در سراسر کشور حاصل شود.

من دعوتم از نیروهای اصیل انقلاب است نه کسانی که پشت گفتمان انقلاب پنهان شدند و به رانت‌خواری می‌پردازند و به قدرت و ثروت می‌اندیشند و دعوتم از نیروهای ملی است که روشنفکری برایشان یک موضع اجتماعی و عنصر هویت‌بخش نیست بلکه در معنای عمیق‌تر کلمه به سرنوشت ملی این کشور می‌اندیشند.

من فکر می‌کنم باید این نیروها همدیگر را پیدا کنند و یک گفتمان تازه را شکل دهیم شاید در این شرایط بحرانی بتوانیم به این کشور کمک کنیم.

 من می‌خواهم دو گروه را که از حقیقی‌ترین نیروهای اجتماعی ما هستند و اثرگذار هستند مورد خطاب قرار دهم: یکی قدرت سیاسی و دیگری نیروهای اصیل و باورمندان حقیقی گفتمان انقلاب. نیروهای انقلابی ما، بچه‌های سپاه ما بچه‌های بسیجی ما دو کار کارستان کردند: یکی دفاع  از مرزهای کشور در جنگ هشت ساله و دوم، مقابله در برابر قلدری‌های نظام سلطه جهانی.

لذا من تک تک دوستانی که این تلاش‌های سترگ را در این هشت سال کردند چه شهدایی که رفتند چه جانبازانی که باقی ماندند، دست تک‌تک‌شان را می‌بوسم و از همه‌شان سپاسگزارم و از همه روشنفکرانی که در موضعی قرار گرفتند که مثلاً سپاه را تروریست می‌دانند یا مثلاً بچه‌های بسیج را نیروی سرکوب می‌دانند، من مرز خودم را از آن‌ها جدا می‌کنم.

اما نیروهای انقلابی در کشور ما دو کوتاهی عمده داشتند. بحث من سیاسی نیست و کاملاً پدیدارشناسانه به مسئله نگاه می‌کنم. نکته اول این است که نیروهای انقلابی بر اثر برخورداری از منطق نظامی و رؤیایی امنیتی، درکی از ساختارهای زیرین اجتماعی نداشتند.

درست است انقلاب ساختار سیاسی کشور را تغییر داد و سلطنت را فروپاشید اما ساختارهای اقتصادی و مناسبات طبقاتی دست نخورده باقی ماند و معضل تاریخی توسعه‌نایافتگی حل نشد و ما به مرحله تولید ثروت و زدودن فقر از جامعه نرسیدیم.

از اقتصاد وابسته به نفت رها نشدیم. به لحاظ پول ملی و قدرت خرید، ما ضعیف شدیم. طبقه نوظهوری در پس گفتمان انقلاب و در پس خون شهدا پنهان شده و به غارت ثروت ملی پرداخته است. 

لذا نیروهای انقلاب درست است کاری کارستان کردند و من دست‌بوس همه‌شان هستم اما همه این نیروها به مستضعفان و پابرهنگان و طبقه متوسط این کشور مدیون هستند. به‌هیچ‌وجه حق ندارند با برخورد نظامی و امنیتی و با درفش و دشنه با مطالبات به حق مردم و مستضعفین که دو قرن است سرکوب شده، برخورد کنند.

#دکتر_بیژن_عبدالکریمی

#نشست_راهبرد_ایرانی_مجمع_تشخیص_مصلحت_نظام

#نیروهای_انقلابی_در_کشور_ما_دو_کوتاهی_عمده_داشتند

کانال تلگرامی ساختارهای ایرانی

@Iranianstructures

 

نظرات ارسال نظر