سر خط خبرها

دکتر بیژن عبدالکریمی: ما باید توبه کنیم. باید بپذیریم همان‌گونه که در جبهه‌های جنگ خوش درخشیدیم، در برخی عرصه‌ها خوش ندرخشیدیم

قصور دوم این بود که نوعی منطق میلیتاریستی بر کل کشور حاکم شد و همه مسائل در چارچوب منطق پلیسی و امنیتی درج شد. به تمام NGO هایی که در حدود حقوق بشر بودند به چشم امنیتی نگاه شد. فمینیسم را یک فهم سیاسی و امنیتی کردیم ...

دکتر بیژن عبدالکریمی: ما باید توبه کنیم. باید بپذیریم همان‌گونه که در جبهه‌های جنگ خوش درخشیدیم، در برخی عرصه‌ها خوش ندرخشیدیم

ما فاقد یک روح مشترک و واحد هستیم. ملت ما یک جهت‌گیری واحد ندارد

دکتر بیژن عبدالکریمی، فیلسوف ایرانی و استاد دانشگاه

نشست راهبرد ایرانی با موضوع الزامات سیاست‌های هویتی در ایران

مجمع تشخیص مصلحت نظام

بخش دوم

قصور دوم این بود که نوعی منطق میلیتاریستی بر کل کشور حاکم شد و همه مسائل در چارچوب منطق پلیسی و امنیتی درج شد. به تمام NGO هایی که در حدود حقوق بشر بودند به چشم امنیتی نگاه شد. فمینیسم را یک فهم سیاسی و امنیتی کردیم.

جوانان ما گفتند زبان مادری، ولی ما این را مسئله جداسازی از کشور دیدیم. اقلیت‌های دینی و مسائل محیط‌زیست را با چشم امنیتی دیدیم. این اواخر با مؤسسات خیریه هم مواجهه پلیسی داشتیم. این پاشنه آشیل ما است.

یکی از فرماندهان نظامی که سپاسگزار همه تلاش‌هایش در جنگ با عراق و چند دهه مبارزه با اشرار هستم، اعلام کرده بود اگر اساتید دانشگاه نتوانند در جهت اسلامی‌سازی دانشگاه و علوم انسانی قدم بردارند، ما دخالت می‌کنیم.

کسی که اهل فرهنگ است می‌فهمد این حرف چقدر بی‌بنیه و غلط است. ما باید توبه کنیم. باید بپذیریم همان‌گونه که در جبهه‌های جنگ خوش درخشیدیم، در این عرصه‌ها خوش ندرخشیدیم.

ما یک جامعه دو قطبی شده‌ایم. جامعه ما وجدان اجتماعی و تاریخی‌اش ترک برداشته است. دیگر دو زیست‌جهان مختلف وجود دارد. گروهی که تعطیلاتشان به جمکران می‌روند و گروهی که تعطیلات به آنتالیا می‌روند. گروهی که رسانه خبری‌شان صداوسیمای جمهوری اسلامی است و گروهی که هر شب پای BBC و من و تو می‌نشینند.

من دارم تیپ‌سازی می‌کنم. این را در تمامی ابعاد حیات اجتماعی‌مان می‌بینیم. انقلاب مشروطه ما شکست خورد چون این دو گروه در برابر هم قرار گرفتند. یعنی مشروطه‌خواهان در برابر مشروعه‌خواهان قرار گرفتند. نهضت ملی شدن نفت شکست خورد چون کاشانی و مصدق در برابر هم قرار گرفتند. نظام پهلوی فقط نوگرایان را دید و سنت‌گرایان را آدم حساب نکرد.

ما فاقد یک روح مشترک و واحد هستیم. ملت ما یک جهت‌گیری واحد ندارد. ما دو ملت درون یک سرزمین هستیم و مهم‌ترین مسئله سیاست‌گذاری هویتی ما این است که چگونه پلی میان این دو قطب برقرار کنیم.

 امروز به مسائل کشورمان یک بار هم شده از منظر کلان‌تری نگاه کنیم و نه از منظر پوزیسیونی و اپوزیسیونی، نه از منظر سیاسی و جناحی. به اعتقاد من در شرایط تاریخی امروز، باز هم احتمال دارد جامعه ما آبستن تحولات زیادی باشد. می‌خواهم روی emergency بودن شرایط کنونی کشور تأکید کنم.

#دکتر_بیژن_عبدالکریمی

#ما_فاقد_یک_روح_مشترک_و_واحد_هستیم

#نوعی_منطق_میلیتاریستی_بر_کل_کشور_حاکم_شد

کانال تلگرامی ساختارهای ایرانی

@Iranianstructures

 

نظرات ارسال نظر