سر خط خبرها

برجام برای موفقیت چشم‌انداز اقتصادی دولت رئیسی یک ضرورت است

فارن‌پالیسی در گزارشی با اشاره به اینکه رئیسی برجام را رد نکرده، نوشته که او به دنبال آن است که زیرک‌تر و کمتر مشتاق‌تر از سلف میانه‌رو خود، حسن روحانی ظاهر شود. دنیس راس در ...

برجام برای موفقیت چشم‌انداز اقتصادی دولت رئیسی یک ضرورت است 

فارن‌پالیسی در گزارشی با اشاره به اینکه رئیسی برجام را رد نکرده، نوشته که او به دنبال آن است که زیرک‌تر و کمتر مشتاق‌تر از سلف میانه‌رو خود، حسن روحانی ظاهر شود. دنیس راس در مقاله اخیر خود نوشته: درحالی‌که رئیسی اکنون تلاش می‌کند از طریق به تعویق انداختن بازگشت به وین، خود را از رویکرد روحانی متمایز کند، هیچ‌یک از گفته‌ها یا اقدامات دولت رئیسی حاکی از آن نیست که ایران از این توافق دست می‌کشد.

واقعیت این است که برجام برای موفقیت چشم‌انداز اقتصادی رئیسی ضروری است. رئیسی درحال‌حاضر در نظرسنجی‌های عمومی رتبه بالایی دارد، اما اگر مذاکرات از بین برود و چشم‌انداز اقتصادی ایران تیره شود، این وضعیت می‌تواند به‌سرعت تغییر کند.

درحالی‌که ایران دو ضربه فشار حداکثری و همه‌گیری ویروس کرونا را پشت سر گذاشته است، با اعلام بانک مرکزی این کشور، ایران اکنون از رکود خارج شده است و تا زمانی که تحریم‌های ثانویه ایالات متحده اعمال می‌شود، نمی‌تواند روابط اقتصادی خود را با جهان خارج تعمیق بخشد. از نظر رئیسی، به حداکثر رساندن پتانسیل اقتصادی ورود اخیر ایران به سازمان همکاری شانگهای و باقی‌گذاشتن میراث مثبت برای خود مستلزم لغو تحریم‌های ثانویه ایالات متحده است.

یک کارشناس سیاست خارجی معتقد است: ‌قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری و پس‌ از آن کشور در وضعیت خاص و خطیری قرار گرفته بود و به همین دلیل دولت جدید که روی کار آمد، هنوز با واقعیت‌های مدیریت کشور آشنا نبود و شاید گمان می‌کردند راه‌حل‌های دیگری نیز به‌جز برجام و مذاکره وجود دارد. با این‌ وجود هرچه بیشتر از عمر دولت گذشت و واقعیت‌ها بیشتر برای دولتمردان آشکار شد، در نهایت به این نتیجه رسیدند که راه‌حل دیگری به‌ جز برجام وجود ندارد و بهتر است در این مسیر حرکت کنند. امروز دولت رئیسی به این نتیجه رسیده که به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات و احیای برجام می‌تواند بخشی از مشکلات کشور را حل کرده و به اقتصاد و معیشت مردم کمک کند.

 

نظرات ارسال نظر