سر خط خبرها

آشفتگی ساختاری در حاکمیت عراق /در این کشور فقط طبقه حاکم و نزدیکان آن ها به منابع دسترسی دارند /معترضان به دنبال سرنگونی سیستم/ رهبران عراق : شورش های اخیر در مقایسه با گروه تروریستی داعش تهدید بزرگتری است/ احتمال ورود تکنوکرات ها

به گزارش ایلام نیوز از انتخاب در ادامه این مطلب آمده است: رهبران عراق شورش های اخیرا را حتی در مقایسه با گروه (تروریستی) داعش تهدید بزرگتری برای کشور میدانند. اعتراضات مردمی در بغداد و دیگر استان های جنوبی ...

آشفتگی ساختاری در حاکمیت عراق /در این کشور فقط طبقه حاکم و نزدیکان آن ها به منابع دسترسی دارند /معترضان به دنبال سرنگونی سیستم/ رهبران عراق : شورش های اخیر در مقایسه با گروه تروریستی داعش تهدید بزرگتری است/ احتمال ورود تکنوکرات ها

 

فنارحداد در میدل ایست آی نوشت: اعتراضات کنونی در عراق به عنوان مهم ترین تهدید برای ثبات و صلح در این کشور از زمان پایان جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ محسوب می شوند.

به گزارش ایلام نیوز از  انتخاب در ادامه این مطلب آمده است: رهبران عراق شورش های اخیرا را حتی در مقایسه با گروه (تروریستی) داعش تهدید بزرگتری برای کشور میدانند. اعتراضات مردمی در بغداد و دیگر استان های جنوبی کشور به طور کامل بقای تشکیلات سیاسی کشور را به خطر انداخته اند.

طبقه سیاسی حاکم موفق به اداره صحیح کشور نشده اند و هیچ کس از سقوط سیستم کنونی ناراحت نخواهد شد. با وجود این، در حال حاضر باید به این سوال پاسخ داده شود که چه آینده ای در انتظار کشور خواهد بود.

واکنش دولت نسبت به اعتراضات اخیر منعکس کننده بدترین جنبه های ساختاری حاکمیت است. عدم مسئولیت پذیری رهبران کشور نسبت به مشکلات مردم عواقب خونینی به دنبال داشته است. تاکنون ۲۵۰ نفر از معترضان کشته شده اند و ۱۰ هزار نفر نیز در درگیری های اخیر زخمی شدند.

آمار تلفات و خسارات وارد شده به شهرهای کشور نشان می دهد که این اعتراضات موجب نگرانی شدید حلقه های سیاسی در مورد حفظ جایگاه خود در آینده عراق شده اند. علاوه براین، از زمان شروع بحران این واقعیت بر همه آشکار شد که تصمیم گیری متمرکز در عراق وجود ندارد و قدرت سیاسی و نظامی بین گروه ها و شاخه های مختلف تقسیم شده است. به همین خاطر آقای عادل عبدل المهدی، نخست وزیر کشور در بیانیه رسمی خود کشته شدن معترضان را به وجود اوباش و تک تیراندازهای ناشناس در بین نیروهای امنیتی نسبت داده است. اظهارات نخست وزیر کفایت او به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح کشور را زیر سوال برده اند.

خشونت های اخیر همچنین نشان دهنده بی توجهی رهبران سیاسی و امنیتی کشور به حقوق بشر و کاربرد بیش از حد زور هستند. البته باید اشاره کرد که همه گروه های شبه نظامی و نیروهای امنیتی حکومت نقش برابری در خون ریزی های غیرضروری و توجیه ناپذیر نداشته اند.

عناصر ناشناس

رهبران کشور انگشت اتهام را به سمت پلیس ضد شورش، نیروهای عملیات ویژه و عناصر ناشناس در بین آن ها نشانه گرفته اند. فیلم های منتشر شده در رسانه های اجتماعی نشان می دهند که نیروهای امنیتی سیاه پوش و تک تیراندازهای ناشناس در حال هدف قرار دادن تظاهرکنندگان هستند.

هم زمان، برخی شاخه های تشکیلات امنیتی شامل عناصری از نیروی ضد تروریسم، پلیس و ارتش عراق با معترضان ابراز همدردی کرده اند. بحران اخیر به خوبی آشفتگی ساختاری در حاکمیت عراق را به نمایش گذاشته است.

در ابتدا برخی بخش های ائتلاف حاکم از معترضان حمایت کرده بودند. برخی مقامات کشور نیز شورش های اخیر را توطئه قدرت های خارجی برای نابودی عراق توصیف کرده اند. اما در نهایت حضور گسترده و فعال مردم در اعتراضات کل طیف سیاسی کشور را وادار کرد که از خواسته های مشروع معترضان حمایت کنند.

در واقع پیام های متناقض سیاست مداران در روزهای اخیر منعکس کننده ماهیت سیستم سیاسی عراق است. دولت عراق از سال ۲۰۰۳ از همه شاخه های سیاسی مهم در کشور تشکیل شده است. با وجود اختلافات سیاسی، همه مقامات رسمی مدعی شده اند که عناصر خائن در بین معترضان وجود دارند.

هدف قرار دادن سیستم

در طول سال های گذشته احزاب سیاسی مهم بعد از هر انتخابات برای حفظ قدرت و دسترسی به منابع اصلی کشور، بخش های مختلف دولت را بین خود تقسیم بندی کرده اند. فساد در بین طبقه حاکم یکی از عوامل اصلی وخیم تر شدن جنبه های سیاسی و اقتصادی کشور بوده است.

به همین خاطر در طول این سال ها سیستم حاکم هدف خشم مردم قرار گرفته است. در این کشور فقط طبقه حاکم و نزدیکان آن ها به منابع دسترسی دارند و اکثریت مردم در فقر و محرومیت به سر می برند.

نسل جوان عراق نسبت به ناکارآمدی سیستمی و فساد در دوره بعد از جنگ عراق عصبانی هستند. در حال حاضر تقریبا ۵۸ درصد از جمعیت عراق را جوانان زیر ۲۴ سال تشکیل میدهند. طبقه سیاسی کشور چاره ای جز گوش دادن به خواسته های آن ها ندارند.

حتی افراطی ترین عناصر در بین رهبران سیاسی کشور نیز از اعمال اصلاحات حمایت کرده اند. اما معترضان می دانند که نباید منتظر فداکاری سیستم سیاسی کشور باشند. طبقه حاکم از ادامه وضعیت کنونی نفع می برند و به طور داوطلبانه حاضر به عقب نشینی از منافع خود نخواهند شد. به همین خاطر مردم در هفته های اخیر خواستار اعتصاب سراسری در تمام کشور شده اند. معترضان حتی تلاش کرده اند که تاسیسات نفتی و بنادر کشور را به تعطیلی بکشانند. معترضان به دنبال سرنگون کردن سیستم هستند، در حالی که طبقه های سیاسی حفظ دولت کنونی یا اعمال اصلاحات محدود را ترجیح می دهند.

در حال حاضر اجماعی در بین طبقه های سیاسی کشور در مورد پاسخ دادن به خواسته های معترضان وجود ندارد. خشونت نیروهای امنیتی و عدم اعتماد مردم به دولت نیز باعث وخیم تر شدن وضعیت کشور شده است. ما از سال ۲۰۱۱ هر سال شاهد برگزاری اعتراضات مردمی بوده ایم. اما دولت با وجود وعده های مکرر هنوز دست به اصلاحات معنی داری نزده است.

نقشه راهی برای آینده

بسیاری از گروه های مردمی پیشنهاداتی را برای اعمال اصلاحات در رسانه های اجتماعی مطرح کرده اند. در برخی موارد سیاست مداران نیز از این ایده ها در بیانیه های رسمی خود حمایت میکنند. اما چند خواسته مشترک در بیشتر طرح های ارائه شده وجود دارد: استعفای دولت، انحلال پارلمان عراق و تشکیل دولتی از تکنوکرات های مستقل.

این دولت موقت وظیفه تشکیل یک کمیته مستقل برای اعمال اصلاحات در قانون اساسی و نوشتن قوانین جدید در ارتباط با انتخابات و احزاب سیاسی را بر عهده خواهد گرفت. در ادامه یک کمیته انتخاباتی مستقل تشکیل می شود و سیستم سیاسی کشور به یک نظام ریاستی تغییر میکند. همه این اصلاحات در یک بازه زمانی یک ساله اجرا می شوند. سپس انتخابات سراسری تحت نظارت سازمان ملل برگزاری خواهد شد. بدین ترتیب نظم سیاسی جدید در کشور به همه مردم اجازه خواهد داد که در شکل گیری آینده خود نقش داشته باشند. اخیرا نسخه ای از این نقشه راه در یکی از انتشارات معترضان به اشتراک گذاشته شد.

البته تعیین جزئیات این مراحل کار دشواری خواهد بود. این کمیته ها چگونه باید تشکیل شوند؟ چه کسی اعضای آن ها را انتخاب می کند؟  چگونه می توان از دخالت رهبران سیاسی سابق در تشکیل یک دولت موقت جلوگیری کرد؟

 

بسیاری خواستار نظارات افراد مستقل بر تشکیل کمیته های اصلاحات و تعیین یک مکانیزم مشخص برای انتخاب اعضای آن ها شده اند. بدون تردید بیشتر معترضان از دخالت طبقه سیاسی حاکم در اصلاحات حمایت نخواهند کرد.

اما با قاطعیت می توان گفت که بدون توجه به عزم و استقاومت معترضان در کشور، کسانی که از ادامه وضعیت سابق سود می برند به این زودی ها از جایگاه خود کنار نخواهند رفت.

نظرات ارسال نظر